D jako Deprese

Na deprese zabírají nejen antidepresiva, ale také přirozené přírodní prostředky. Než sáhneme po syntetických preparátech, měli bychom se nejprve poohlédnout po méně násilném řešení, a uvést stav organismu do opětovné rovnováhy.

Vitamín D – Déčko na deprese skutečně zabírá. Ne náhodou se mu říká vitamín „sluneční“, syntetizuje se složitým procesem z pokožky s pomocí několika biochemických reakcí, které provádí jaterní tkáň. Příroda to zařídila tak, že bychom se měli vystavovat slunečním paprskům každý den, v létě jim odhalit větší plochu těla, a to nám v mírném pásmu vystačí i na zimu. Vitamín D se totiž ukládá do zásoby. Problém však tkví v našem současném životním stylu – cestujeme autem, autobusem, vlakem, vzápětí se přemístíme do uzavřené budovy a trávíme tu v pracovním procesu více než 8 hodin v době největšího slunečního svitu. Projevy nedostatku „déčka“ mohou být různé a velmi často se dostavují hluboké deprese. Pokud máte problém se slunci vystavovat častěji, zkuste nějaký kvalitní suplement, např. z prodejen zdravé výživy. Ten se vyplatí i starším lidem, neboť proces stárnutí brzdí i vstřebávání vitamínu D z pokožky.

Hořčík – tento životně důležitý minerál se nenápadně vytrácí z potravinových zdrojů již desítky let. Dokonce i v celozrnných obilovinách a luštěninách je ho dnes méně, a to kvůli vyčerpané zemědělské půdě, hnojené nikoli chlévskou mrvou, ale syntetickými hnojivy. Deprese s deficitem hořčíku souvisí matematickou přímou úměrou a tak se opět vyplatí nepodceňovat situaci a doplňovat jej opět vhodným suplementem. Sáhněte po zdrojích hořčíku raději dříve, než vás depresivní stavy skolí. V tomto případě je prevence naprosto zásadní a „život bez hořčíku je doopravdy hořký“.

Ořechy, semínka a kvalitní kakao a čokoláda – nejvydatnějšími zdroji tohoto minerálu jsou všechny druhy ořechů, arašídy, mandle, slunečnicová semínka a také kakaové boby a kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Denně hrst oříšků se sušeným ovocem a k tomu malý úlomek čokolády vám prokáže větší službu, než si dokážete představit.