Dá se jíst lépe

Lidé se chtějí mít vždycky co nejlépe. A proto usilují o všechno, co je jim příjemné, čím by se mohli udělat spokojenějšími. Ale ne vždy si při tomto počínají rozumně. Ba někdy se tropí klidně i vyslovené hlouposti. A mezi to, v čem lidé vědomě a hloupě chybují a riskují, patří i stravování.

Všichni už jsme někdy slyšeli o jakémsi zdravém životním stylu. A mnohdy dokážeme vyjmenovat spoustu věcí a činností, které k tomuto patří. Jenže to je teorie. A v praxi si pak často počínáme třeba i diametrálně odlišně.

Víte například, co byste měli jíst a čeho se naopak stranit? Určitě víte. A dokázali byste to vyjmenovat, i kdybychom vás probudili o půlnoci, jak se říká. Ale jakmile pak vyrazíte do obchodu, abyste si nakoupili jídlo, rázem všechna tato moudra ignorujete a kupujete klidně i jenom to, co je považováno, a to plným právem, za nezdravé. A pokud si máte koupit něco hotové k jídlu někde na ulici, také ignorujete všechno, co se zdravého stravování týká. Protože to, co se nabízí levněji a co odpovídá lépe našim chuťovým buňkám, automaticky preferujeme. Vy stejně jako samozřejmě i já. Hlavní pro nás bývá, abychom se dost najedli a pochutnali si na tom, a čert vem skutečnost, že se to na nás nějak negativně podepíše. Vždyť ony se hned žádné problémy neobjeví. A to, co se projeví třeba za dlouhou řadu let, nás nechává chladnými.

A tak sice existuje i specializovaný internetový obchod, kde bychom mohli kdykoliv nakoupit jenom to, co je nám prospěšné, a to za příznivé ceny, ale nebereme to v potaz. Jsme hrozní ignoranti. Protože věříme, že to vždycky nějak zvládneme. Co je nám třeba po nějakém vysokém krevním tlaku a cholesterolu, po strádajících vnitřnostech a podobně? Hlavně že se máme. A konec konců se přece říká, že tělo má jít do hrobu zhuntované. Což má. Ale kvůli chybám ve stravování se tam bohužel končívá zbytečně mnohem dříve.