Jedno korejské přísloví praví, že když chcete darovat rybu, tak jedině vykuchanou a ještě s hrudkou másla. Je pravdou, že vyrobené máslo doma má úplně jinou chuť, než kupované a v podstatě výrazně ovlivní každou vaši pečínku. Zvláště pokud se rozhodnete pro domácí bylinkové máslo, do kterého lze přidat cokoliv. Šalvěj, oříšky, skořici, mateřídoušku, citronovou šťávu, řeřichu, česnek a mnohé další bylinky. Je pravdou, že na výrobu bylinkového másla můžete samozřejmě použít i běžné kupované máslo a také docílíte chutného produktu. Ale udělat si ho doma od základu také není vůbec špatné.
Pojďme na to
Určitě budete potřebovat smetanu na šlehání a musí mít od 30 % tuku výše, jinak bude vaše práce marná. Určitě ji nechte chvíli stát při pokojové teplotě, protože se s ní bude daleko lépe pracovat. Dále budete potřebovat ruční nebo tyčový mixér, pokud možno vyšší nádobku a také alespoň malou dávku trpělivosti. Budete totiž šlehat tak dlouho, dokud se vám neoddělí máslo od podmáslí, tudíž dokud se neobjeví hrudky. Podmáslí slijete a hrudky ještě properete pod tekoucí vodou. Tím totiž zabráníte, aby se vám tady usadila syrovátka. Utvoříte jednu hrudku, kterou zabalíte do fólie a necháte dvě hodinky odpočívat, klidně v lednici.
Teď přijdou na řadu bylinky. Samozřejmě si zvolíte ty, které máte rádi, pažitku, bazalku, petrželku, libeček a mnohé další, dokonce není nutné, aby bylinky byly čerstvé, mohou být sušené. Máslo vyndáte z lednice a necháte povolit tak aby se s ním dalo pracovat, a pak jednoduše do něj zapracujete bylinkovou směs nebo jen drcený česnek či chilli papričku. Fantazii se meze nekladou.
Jak si osladit život s máslem
I to je velmi jednoduché, zvláště když použijete oříšky, kvalitní kakao, cukr nebo jiné sladidlo a rázem máte čokoládové nebo oříškové máslo, můžete přidat i rozinky, skořici, vanilkový extrakt a opět lze různými přísadami mile překvapit své blízké.