Dopřejte si „béčko“ z přírodních zdrojů

Vitamíny skupiny B patří do základního vitamínového komplexu, který bychom měli doplňovat v každodenním jídelníčku. Jestliže jich nemáme k dispozici dostatek, dostavují se zdravotní problémy, například poruchy spánku, nedostatečné trávení potravy, neurologické a psychické obtíže, ekzémy, alergické projevy, opary a afty a mnoho dalších. Béčka, jak se jim lidově přezdívá, se doporučují ve zvýšené míře sportovcům, lidem s velkým psychickým vypětím a ženám v těhotenství.

Jednou z cest, jak béčka snadno do těla doplnit, je i droždí. Lahůdkové droždí zdraví podpoří ale jen tehdy, půjde-li o kvalitní zdroj, například deaktivované kvasnice.

Možná právě vy užíváte nebo jste někdy užívali pivovarské kvasnice. Ty jsou vynikajícím zdrojem vitamínů B, ale kvasnice jsou v tomto případě živé, a ne vždy je to pro organismus žádoucí. Například lidé s oslabenou imunitou nebo Candidou albicans by kvasnice měli konzumovat pouze výjimečně nebo nejlépe vůbec. Lepší volbou jsou kvasnice deaktivované.

Droždí je deaktivované

Deaktivované pivovarské kvasnice Saccharomyces cerevisiae jsou součástí lahůdkového droždí, které však nelze využít k pečení kynutého těsta, protože kvasinky již nejsou živé, tedy aktivní, a mají význam pouze pro studenou kuchyni, nebo teplé pokrmy bez požadavků na kynutí. Hodí se zejména pro dochucení pomazánek, zeleninového rizota, některých omáček včetně těstovinového pesta. V tomto případě nahradí sýr parmezán právě deaktivované droždí, které jej připomíná svou chutí a vůní.

I přesto, že jde o droždí deaktivované, neměli byste to přehánět s jeho množstvím, protože koncentrace vitamínů je v něm natolik vysoká, že by mohlo přetěžovat trávení a nemuselo by to pro vás mít pozitivní efekt. Většinou se uvádí maximální množství droždí pro jeden pokrm o velikosti jedné čajové lžičky.