Bulgur je speciálně upravená obilovina do podoby, která vyhovuje většině strávníků, co se s ním kdy setkali. Základ tvoří zčásti předvařená obilná zrna celozrnné pšenice, která již není nutné zdlouhavě a složitě tepelně upravovat, čímž se významně zkrátí čas na přípravu. Do určité míry může bulgur připomínat kuskus, ale není to těstovina, takže je nutné brát toto srovnání spíše s rezervou.
Velkou předností bulguru je jeho složení a obsah nutričních látek, najdete v něm díky celému pšeničnému zrnu mnoho důležitých minerálů a stopových prvků, vitamíny skupiny B, vitamín E a také velmi cennou vlákninu, bez níž by celozrnné produkty postrádaly jednu ze základních vlastností.
Bulgur příprava - příprava bulguru je velmi jednoduchá, nicméně se může v některých ohledech lišit. Každému strávníkovi vyhovuje něco jiného a na otázku „jak vařit bulgur“ proto také existuje více odpovědí.
Bobtnání ve vodě
Jak se vaří bulgur? Bulgur má silnou tendenci nasávat vodu a zvětšovat svůj objem. Natáhne do sebe ještě více vody, než rýže nebo ječné kroupy. Jestliže jej ponecháte bobtnat ve vlažné vodě přibližně půl druhé hodiny, můžete jej konzumovat i bez vaření. Tento způsob je výhodný z toho důvodu, že obilovina nebude ztrácet varem některé vitamíny, ovšem lidé s oslabeným trávením mohou mít s natrávením pokrmu problém.
Bobtnání s vařením
Druhou možností, jak uvařit bulgur, je kompromis mezi dlouhým vařením a bobtnáním. Povaříte jej pouze krátce, zhruba 5 minut, a následně jej přiklopíte pokličkou a necháte dojít po dobu přibližně 20 minut.
Vaření
Nejlépe stravitelný bude bulgur, pokud jej podrobíte delšímu varu. Postačí zhruba 15 - 20 minut na mírném plameni a bude-li to zapotřebí, ponecháte jej ještě několik minut pod pokličkou.
Veškeré vaření i bobtnání by mělo probíhat v poměru jeden objemový díl bulguru na tři díly vody.