Co si představit pod pojmem fermentace

Kvašení je biologická konzervace

Každý z vás jistě dobře zná kysané zelí. Původně čerstvé nakrouhané zelné hlávky zde prošly procesem kvašení, jemuž se také říká fermentace.

Jednou ze značných výhod přirozeného kvašení je absence nežádoucích chemických konzervačních látek, neboť kvašení je samo o sobě druhem konzervace potravin. Věděli to již naši předkové, kteří nakládali zelí do obřích kádí, a pojídali jej po celý rok, i když v té době neexistovaly chladničky. Fermentované plody zároveň není nutné tepelně sterilovat, ostatně tím by se také výrazně snížil obsah důležitých živin.

Zdraví prospěšné bakterie

Proces fermentace zeleniny, případně ovoce probíhá na základě rozkladu biologického materiálu prostřednictvím zdraví prospěšných bakterií mléčného kvašení, označovaných v odborné terminologii jako Lactobacillus. Tento bakteriální kmen se na povrchu plodů vyskytuje zcela přirozeně, a jestliže mu připravíte vhodné podmínky, započne fermentační proces v podstatě ihned. Bakterie postupně konzumují sacharidy, rozmnožují se a průvodním jevem tohoto procesu je vznik štiplavé kyseliny mléčné, typické pro všechny fermentované potraviny.

Obrovský zdroj vitamínů

Procesem fermentace můžete podrobit jakékoli ovoce a jakoukoli zeleninu, případně je možné vytvářet vhodné ovocné či zeleninové směsi. K fermentaci vždy používejte výhradně prověřené rostlinné zdroje. Jinými slovy důvěřujte produktům v BIO kvalitě, které neobsahují stopy herbicidních a pesticidních toxických sloučenin, antibiotik a GMO složek. Dále dbejte o to, aby do počátečního fermentačního procesu vstupovaly suroviny čerstvé, dobře opláchnuté a očištěné, zbavené poškozených nebo napadených částí hnilobou či plísní.

Fermentace takto důsledně a pečlivě vybraných a ošetřených surovin se postará o to, že budete mít ve finále opravdu bohatý zdroj velmi dobře využitelných a vstřebatelných živin, zejména vitamínu C, provitamínu A, vitamínů skupiny B a mnoha důležitých minerálů a stopových prvků.

button_kupte-zde