Jak oloupat dýňová semínka

Dýňová semínka obsahují mnoho cenných živin. Některá se dají jíst i se slupkou, ale určité odrůdy se musí slupky zbavit.

79

Jak vyloupat dýňová semínka

Na to, jak zbavit dýňová semínka slupek, existuje řada postupů. Někteří lidé je obratně rozlousknou v zubech, semínko snědí a slupku vyplivnou, to je ale možné zpravidla u semen, která nejsou čerstvá, a jsou důkladně vysušená nebo opražená, a jejichž stáří již překročilo několik měsíců. Čerstvá semena se mezi zuby téměř vyloupat nedají.

Čerstvá semena v přírodní podobě, která ovšem také obsahují nejvíce nutričně hodnotných látek, se loupají buď nehtem, nebo nějakým drobným ostrým předmětem, nejlépe malým kapesním nožíkem. Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených.

Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit. Následně stiskněte prsty hrany z boku semínek, aby se obě slupky prohnuly a oddělily se od jádra. U čerstvých semínek se stává, že je jádro přilepené ke slupce, a musí se vyloupnout nožem, pokud bychom však chtěli proces loupání zjednodušit, je lepší semena opražit.

Pražení před loupáním je vhodnější nasucho, nejlépe v předehřáté troubě na zhruba 200 stupňů Celsia, stačí pouhých 10–15 minut, aby slupka nebyla příliš připálená. Loupání dýňových semínek je pak snazší, zvláště oddělení jádra po narušení bočního spoje slupek.

Jak oloupat dýňová semínka pro komerční využití? Sušená dýňová semínka se prodávají obvykle již vyloupaná, a to strojově, za pomoci podtlaku, který ze slupek jadérko spolehlivě oddělí ve zlomku sekundy. Vyplatí se tedy předem zvážit, zda loupat semínka z vlastní dýňové úrody, kde máte záruku, na jaké půdě dýně rostly, anebo koupit již šetrně vyloupaná semena, kde nemusíte řešit, jak dýňová semínka vyloupat.

button_kupte-zde