Jak si zachovávat zdraví?

Víte o tom, že existuje vitamín C? Určitě víte. A víte, k čemu je nám lidem a nejenom lidem tento dobrý? Určitě víte přinejmenším v hrubých rysech i to. Protože jde o něco, co je natolik známé, že to nikdo nemohl nepostřehnout.

Všichni jsme už odmala nabádáni, abychom konzumovali ovoce a zeleninu, jakkoliv nám to pochopitelně nejednou právě nechutná, a to v zájmu našeho zdraví. Protože co takový vitamín C člověku dává? Má například silné antioxidační účinky, chrání tělo před infekcemi, povzbuzuje organismus při únavě a vyčerpání, pomáhá regenerovat tkáně a hojit rány, významný je jako prevence před onemocněními oběhové soustavy, reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, podporuje krvetvorbu a vstřebávání železa přijímaného v potravě, neobejdou se bez něj ani kosti, chrupavky, sliznice či třeba zuby…

Už i z tohoto výčtu je zřejmé, že je vitamín C více než důležitý pro kvalitní lidský život. A protože si ho naše tělo neumí vyrobit samo, musíme ho přijímat zvenčí. V ideálním případě coby součást naší potravy, případně aspoň jako nějaké ty léčivé preparáty. Musíme ho mít dost. Aby se nám dobře vedlo.

A jaká je u látky jménem vitamín C doporučená denní dávka? Kolik bychom ho měli přijímat? To je pochopitelně relativně individuální, to záleží na tom, kým jsme a kde a jaký vedeme způsob života. Každopádně ho nesmí být příliš málo, abychom se vyvarovali avitaminózy, ovšem také by jeho příjem neměl být zbytečně vysoký, protože zejména přebytek tohoto vitamínu z nějakých těch přípravků bez užitku projde tělem.

A tak je asi nejlepší ‚jenom‘ takzvaně zdravě žít. Což by mělo stačit k tomu, abychom měli této látky dostatek. Dopřávat si dejme tomu šípky, brokolici, růžičkovou kapustu, černý rybíz, zelí, kiwi či jiné na tento vitamín bohaté ovoce a zeleninu. A pokud toto zrovna není k dispozici, vyřešit to aspoň nějakou tou vitamínovou pilulkou. Za což se nám tělo odvděčí svým dokonalým fungováním.

button_kupte-zde