Jak spolu souvisí diabetes, rakovina a imunita

Příčiny vzniku cukrovky a různých typů rakoviny nejsou jednoznačné a je nutné každou chorobu posuzovat jednotlivě, a to i v souladu s jedinečným rozpoložením, stavem a typem organismu každého z nás. Existují však některé vlivy, působící jako spouštěč nebo přidružený faktor vzniku těchto onemocnění. Je známo již dlouho, že diabetes a rakovina jsou choroby civilizační, a že některé „primitivní kmeny“, žijící daleko od přelidněných měst, tyto nemoci téměř vůbec neznají.

Společným jmenovatelem jsou stresové hormony

T-buňky – přirozená imunita nás chrání nejen před chřipkovými a jinými viry nebo přemnoženými bakteriemi, ale i před nádorovým bujením. Jakmile se některé buňky zvrtnou v nádorové a začnou se nekontrolovatelně množit, T-buňky zasahují a likvidují je v samotném zárodku. Pokud přirozená imunita selhává, jak to asi může skončit?

Bylo zjištěno, že velmi neblahý vliv na funkci T-buněk, má stres, resp. nadměrné a dlouhodobé vyplavování stresových hormonů, zejména kortizolu, do krevního řečiště. Zkuste se zamyslet nad tím, proč neustále roste počet diagnóz rakoviny, i v mladistvém věku zejména mezi lidmi, kteří jsou zasaženi chronickým stresem.

Krevní cukr – stres zvýší hladinu krevního cukru, aby se tělo mohlo stresové situaci bránit. Pokud je to ale dlouhodobá záležitost, organismus začne být rezistentní vůči vyplavování inzulinu, a máme tu zárodek cukrovky (diabetu). Opět další podnět k zamyšlení nad tím, proč je tolik diabetu i mezi mladými lidmi.

Jak si pomoci – kromě odstranění příčiny stresu jsou výborným pomocníkem vhodný pohyb, např. jízda na kole, plavání či turistika, a rovněž adaptogeny, tedy rostliny, které adaptují organismus na stres, např. Ashwagandha nebo Ženšen. Můžete je užívat pravidelně bez rizika nežádoucích účinků, ve formě čaje, náhražky kávy (ájurvédská káva), tablet nebo prášku. Z adaptogenních bylin se užívá zejména kořen, v němž je obsaženo nejvíce účinných látek.