Ostropestřec mariánský – nedoceněný bodlák

V devadesátých letech začaly u nás vycházet ve větším počtu knihy o zdravé výživě a zdravějším životním stylu a jedna z prvních informací, která byla lidem předkládána, se týkala přetížené jaterní tkáně obyvatel civilizovaného světa. Naše játra skutečně musí mnohdy unést tolik zátěže, že je s podivem, že jsme ještě vůbec naživu. Jaterní buňky se také velmi rychle regenerují, ale musíme jim k tomu dát prostor.

V první řadě to znamená omezit kouření, pití alkoholu a kofeinových nápojů, zařadit celozrnné potraviny a více ovoce a zeleniny. Měli bychom si však vypomáhat i jinak, protože těch negativních vlivů, které na nás působí, je opravdu mnoho, např. stres a špatné mezilidské vztahy, pracovní přetížení, nedostatek spánku, smog, chlorovaná voda, aditiva v potravinách, pesticidy a herbicidy atd.

Skvělou volbou pro očistu jater a detoxikaci jsou adaptogenní rostliny, jako je Ashwagandha, Ženšen korejský, Eleuterokok, Rozchodnice růžová či Maca peruánská, ale příroda nás obdařila ještě jedním zásadním lékem na játra – Ostropestřcem mariánským.

Je to zdánlivě škaredý bodlák, který byste si sotva natrhali do vázy s lučními květy, ale jeho plody – semínka jsou učiněným balzámem. Pomáhají perfektně detoxikovat játra, urychlit regenerační procesy, ale to není vše. Olej, získaný ze semínek, napravuje poškozené cévy, hojí léze na dvanácterníku, zabírá na křečové žíly a hemoroidy, a co možná nevíte - je skvělým pomocníkem proti depresím.

Jeden z nejvýživnějších a nejvíce prospěšných olejů

Vybírejte vhodnou formu – olej z Ostropestřce mariánského patří k nejcennějším rostlinným olejům na světě, ovšem po určité době začíná oxidovat (žluknout) a v této podobě je již pro organismus spíše přítěží. Jestliže si budete pořizovat kvalitní, za studena lisovaný olej, volte raději menší balení a spotřebujte jej co nejdříve a dbejte o to, aby nebyl prošlý. Výhodnější je však nakupovat celá semena, která si doma rozdrtíte v mixéru nebo v mlýnku vždy pro aktuální potřebu. Celá semena navíc obsahují i vlákninu, což vám jen prospěje.

button_kupte-zde