Jak správně nakličovat semínka v akrylátových miskách

Představte si situaci, že si s nadšením pořídíte nakličovací nádobu, umístíte do ní semínka a po třech dnech vám většina z nich zplesniví. Anebo začnou uhnívat a vaše snažení přijde vniveč. Možná, že začnete podezřívat výrobce či prodejce semen a nádob, a třeba se o nich hanlivě vyjádříte v některých recenzích. Co když je ale chyba na vaší straně?

Nakličovací misky

Semínka pokládejte do misky jen v jedné vrstvě – příliš mnoho semen ve více vrstvách znamená, že ta spodní mohou ležet ve větší vrstvě vody, což povede k plesnivění, a naopak horní vrstva může být příliš vysušená, a zde vám semena nebudou klíčit. Udržujte semínka v miskách jen v jedné vrstvě.

Odstraňte semínka popraskaná, rozpůlená, začernalá a jinak poškozená – každé poškozené semínko je zdrojem hnilobného rozkladu, pokud přijde do kontaktu s teplem a vlhkostí. Poškozená semínka nejsou živá a nic z nich nevzejde, a jestliže je ponecháte v misce, mohou hnilobou či plísní kontaminovat ostatní – živá semínka.

Hygiena a zase hygiena – nejčastější chybou při klíčení semínek je opomíjení proplachování misek nebo sklenic čistou vodou. Semínka musí být sice neustále vlhká, ale to neznamená, že je můžete ponechat delší dobu v jedné vrstvě vody. Proplachování je nutné k tomu, aby se v nádobě nezačala množit plíseň, propláchnutím se drobné zárodky plísní odplaví. Občas vyčistěte i červené odtokové ventilky a průchozí otvory v miskách, které mohou být ucpané nečistotami.

Buďte trpěliví – zejména u více vrstev semínek v miskách nad sebou se vám může zdát, že proces klíčení trvá moc dlouho. Některá semena skutečně klíčí rychleji a jiná pomaleji, ovšem pokud se vám zdá, že něco není v pořádku, může to být nevhodnými pěstebními podmínkami. Misky by neměly být umístěné na přímém slunci, které semena může vysušovat a spálit. Příliš suchý vzduch v místnosti s příliš dlouhým intervalem mezi rosením může klíčící rostlinku zahubit. Naopak semena plavající ve vodě mohou velmi rychle začít plesnivět, stává se to v případě, že neodteče při proplachování všechna voda kvůli ucpanému ventilku.

button_kupte-zde