Jak správně nakličovat semínka v akrylátových miskách

Představte si situaci, že si s nadšením pořídíte nakličovací nádobu, umístíte do ní semínka a po třech dnech vám většina z nich zplesniví. Anebo začnou uhnívat a vaše snažení přijde vniveč. Možná, že začnete podezřívat výrobce či prodejce semen a nádob, a třeba se o nich hanlivě vyjádříte v některých recenzích. Co když je ale chyba na vaší straně?

Nakličovací misky

Semínka pokládejte do misky jen v jedné vrstvě – příliš mnoho semen ve více vrstvách znamená, že ta spodní mohou ležet ve větší vrstvě vody, což povede k plesnivění, a naopak horní vrstva může být příliš vysušená, a zde vám semena nebudou klíčit. Udržujte semínka v miskách jen v jedné vrstvě.

Odstraňte semínka popraskaná, rozpůlená, začernalá a jinak poškozená – každé poškozené semínko je zdrojem hnilobného rozkladu, pokud přijde do kontaktu s teplem a vlhkostí. Poškozená semínka nejsou živá a nic z nich nevzejde, a jestliže je ponecháte v misce, mohou hnilobou či plísní kontaminovat ostatní – živá semínka.

Hygiena a zase hygiena – nejčastější chybou při klíčení semínek je opomíjení proplachování misek nebo sklenic čistou vodou. Semínka musí být sice neustále vlhká, ale to neznamená, že je můžete ponechat delší dobu v jedné vrstvě vody. Proplachování je nutné k tomu, aby se v nádobě nezačala množit plíseň, propláchnutím se drobné zárodky plísní odplaví. Občas vyčistěte i červené odtokové ventilky a průchozí otvory v miskách, které mohou být ucpané nečistotami.

Buďte trpěliví – zejména u více vrstev semínek v miskách nad sebou se vám může zdát, že proces klíčení trvá moc dlouho. Některá semena skutečně klíčí rychleji a jiná pomaleji, ovšem pokud se vám zdá, že něco není v pořádku, může to být nevhodnými pěstebními podmínkami. Misky by neměly být umístěné na přímém slunci, které semena může vysušovat a spálit. Příliš suchý vzduch v místnosti s příliš dlouhým intervalem mezi rosením může klíčící rostlinku zahubit. Naopak semena plavající ve vodě mohou velmi rychle začít plesnivět, stává se to v případě, že neodteče při proplachování všechna voda kvůli ucpanému ventilku.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení