K čemu doma využít datlovou pastu

Když si lidé za socialismu kupovali v období Adventu fíky a datle, bylo to jedno z mála druhů exotického ovoce na trhu. V sušené podobě s ním vyzdobili sváteční stoly a spolu s vánočním cukrovím přispívalo k neopakovatelné atmosféře, kterou zažíváme pouze v souvislosti s vánočními svátky. Dnes si datle a fíky můžete zakoupit kdykoli a nemusíte na ně stát nikde frontu, bývají v běžném sortimentu mnoha e-shopů se zdravou výživou. Zatímco fíky jsou v sušeném stavu celistvé a dobře drží svůj tvar, o datlích to tvrdit nelze a poměrně snadno je můžete rozmačkat. Nepotřebujete k jejich konzumaci ani zuby, a možná, že tato nezvyklá konzistence přiměla některé výrobce k tomu, zpracovávat datle do podoby datlové pasty.

Datlová pasta využití je otázka, co si budete klást v okamžiku, kdy vám přijde domů balíček s tímto „materiálem“. 

Datlovou pastu můžete využít jako aromatické a hlavně zdravé přírodní sladidlo do koláčů, bábovek, moučníků, lívanců nebo zmrzlin. Někteří lidé si ji nemohou vynachválit při přípravě vánočního cukroví.

Nekupujte zbytečně drahé RAW tyčinky

RAW tyčinky, jinými slovy tyčinky ze syrových, tepelně neupravených rostlinných surovin, jsou perfektní vzpruhou při outdoorových aktivitách, například na vodácké výpravě, na cyklistickém výletu nebo vysokohorské turistice. Dodají energii, zasytí, a přitom nemají zdaleka tak vysoký glykemický index, jako většina běžně prodávaných cukrovinek.

RAW tyčinku si snadno vyrobíte i doma z datlové pasty. Přibližně půl kila pasty vložíte do misky a spolu s nadrobno pokrájenými lískovými a kešu oříšky, sezamovým semínkem, dýňovým semínkem či lněným semínkem a na malé kousky nakrájenými sušenými švestkami nebo meruňkami vytvoříte ručním hnětením tuhé těsto, které nožem pokrájíte do požadovaného tvaru tyčinek  (dlouhých a úzkých kvádříků). Tyčinky skladujte v chladničce, kde vám vydrží i celý měsíc.