🤒 Moc se omlouváme, ale z důvodu nemocí mohou být některé zásilky o pár dní zpožděné. Expedice zboží probíhá, ale bohužel v menší míře. Moc děkujeme za pochopení a důvěru. 🙂

Zelený čaj negativní účinky

Domníváte se, že zelený čaj je přece natolik zdravý, že nemůže nikomu ublížit? Pak byste se měli více zajímat o jeho složení a působení na lidský organismus, protože i zde platí známé pravidlo, že „všeho moc škodí“, a že bychom si měli ve vlastním zájmu udržovat v jídle a nápojích střídmost a onen pomyslný „zlatý střed“. Jaký může mít zelený čaj negativní účinky?

Alkaloidy – v zeleném i černém (fermentovaném) čaji se nachází tzv. „methylové deriváty xanthinu“, jsou to alkaloidy se stimulačními účinky, které známe pod názvy kofein, theofylin a theobromin. Alkaloidy jsou poměrně dobře popsány, co se týče účinků na organismus, které mohou být zpočátku stimulační, ale při překročení vhodných dávek bývají příčinou roztěkanosti až rozladěnosti, náběhu k workoholismu, nespavosti, nervozitě, až ke křečovitým stahům svalových tkání.

Osteoporóza – nadměrné pití kofeinových nápojů, tedy i čaje, se může podílet na odvápnění kostí a dokonce i mnozí lékaři doporučují nezapomínat na doplnění vápníku vhodnými zdroji, například mákem. Kofein na sebe váže i hořčík, takže vznik osteoporózy souvisí i s deficitem magnézia, proto této problematice věnujte náležitou pozornost a kromě vápníku doplňujte hořčík, třeba vhodným suplementem.

Krevní tlak – ještě před několika lety se mělo za to, že xanthanové alkaloidy zvyšují krevní tlak, ale dnes již víme, že toto neplatí pro běžné dávky pití kávy nebo černého či zeleného čaje. Souvislost se zvyšováním krevního tlaku tedy není prokázána a je pravděpodobné, že na něj má pouze zanedbatelný vliv. Něco jiného však platí pro zvládání stresu.

Stresové hormony – kofein, theobromin a theofylin mají tendenci navýšit působení stresových hormonů v případě, že jste pod tlakem, sevřeni stresem a nedokážete se s ním snadno vyrovnat. Jestliže si v takovém okamžiku dopřejete kávu nebo čaj (černý či zelený), budete pociťovat ještě silnější stres. Čaj a kávu tedy nikdy nepijte kvůli uklidnění, snažte se nejprve stres zmírnit jinak, například fyzickou aktivitou nebo velmi účinnou metodou reflexních masáží chodidel, a dopřejte si vždy tyto nápoje v klidu.