Kdybyste viděli ostropestřec mariánský /Silybum marianum/ v přírodě, řekli byste si: „no co, bodlák! Panečku, ale jaký bodlák! Jednak krásný a působivý svým vzhledem – bíle protkané bodlinaté listy jsou mimořádně pěkné a květy v purpurově červené rovněž. Ale to není všechno, jen pro vzhled této interesantní rostliny bychom si o ní nepovídali.
Semena ostropestřce mají velice blahodárný vliv na naše játra. Jednak je preventivně chrání před ztučněním – ono totiž málokoho napadne, že při nadváze či obezitě máme také ztučnělé vnitřní orgány!
Nejúčinnější látkou této léčivé byliny jsou flavolignany silydianin, silybin a silychristin, které se souhrnně nazývají silymarin. Ten se váže na jaterní buňky, což zabraňuje toxickým látkám, aby vnikaly do jaterní tkáně. Ostropestřec je možné používat jako podpůrný prostředek při zánětu jater, podporuje jejich regeneraci a zároveň posiluje celkový imunitní systém. Silymarin navíc působí jako silný antioxidant, umí tedy ochraňovat buňky před volnými radikály.
Olej můžete vyzkoušet také při detoxikaci organismu, za kterou by vám bylo vaše tělo vděčné obzvláště teď na jaře. Užívá se ve 14denní až 20denní očistné kúře. Denně se dávkuje jedna až dvě lžičky oleje. Nejvhodnější dobou je ráno na lačno, anebo večer než půjdete spát. Ostropestřcový olej je také možné kombinovat s jinými přírodními produkty, kupříkladu s mladým ječmenem. Obě byliny mají očišťující účinky a k tomu navíc obohatíte svůj organismus o minerály, vitamíny a enzymy.
Ostropestřec má příznivý vliv i při zevním používání – je vhodný při masážích, používá se na křečové žíly, ale také i na hemoroidy.
Ostropestřcový olej není vhodný pro děti do tří let, starším dětem je možné dávkovat ½ lžičky 1x denně, dětem od 12 let ½ lžičky 2x denně. Těhotné a kojící ženy by měly užívání oleje konzultovat se svým lékařem, neboť by u nich mohl mírně zvyšovat krevní tlak.