Už jste vyzkoušeli pupalkový olej?

Pupalka dvouletá /Oenothera biennis/ je žlutě kvetoucí rostlina, která může být ozdobou vašich zahrad. Často ji však vídáme kdekoliv ve volné přírodě – stačí jí i chudé a suché půdy, avšak potřebuje teplo. Původně se kořen pupalky využíval jako zelenina a lodyhy se zkrmovaly dobytku. Časem se však přišlo na to, že pupalka dvouletá má příznivé účinky na lidské zdraví a pro svá semena, plná cenných látek, je považována za léčivou bylinu.

Jaké má pupalkový olej účinky?

Pupalka je přírodním zdrojem nenasycených mastných kyselin, zejména gama – linolenové kyseliny GLA. Dále obsahuje kyselinu olejovou, palmitovou a linolovou. Pupalka dvouletá je považována za nejbohatší zdroj biologicky aktivního vitamínu F. Ze semen se proto za studena lisuje pupalkový olej, jehož esenciální mastné kyseliny se významným způsobem podílí na imunologických funkcích našeho organismu. Prospěšný je i při cévních onemocněních a působí preventivně proti stresu. Pupalkový olej je možné využít podpůrně i při nemocích štítné žlázy.

Kromě vnitřního použití je olej vynikající i pro léčebné účely při nemocech kůže, při popáleninách, anebo je vhodný k rychlejšímu hojení ran. Navíc  zmírňuje svědění a pálení pokožky a pomáhá zmírnit příznaky akné, lupénky, různých ekzémů a dermatitid. Doporučuje se i při zánětlivých a alergických projevech kůže.

Pupalkový olej také přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému a napomáhá udržovat optimální hladinu cholesterolu v krvi.

Mnohé ženy už objevily příznivý účinek pupalkového oleje při gynekologických obtížích – a to jak při bolestech v souvislosti s premenstruačním syndromem, tak při dyskomfortu v menopauze, anebo při cystách a myomech.

Jak pupalkový olej užívat?

Kromě polynenasycených esenciálních mastných kyselin obsahuje pupalkový olej vitamíny B, vápník a hořčík. Proto ho můžete běžně využívat ve studené kuchyni, kupříkladu na saláty. Pokud si ho chcete dávkovat pravidelně, užívejte ½ lžičky třikrát za den. Doporučené dávkování nepřekračujte. Olej není vhodný pro kojící matky, těhotné ženy a děti do věku 3 let.

 button_kupte-zde