Karob jako alternativní zdroj vápníku

Karob neboli Svatojánský chlebíček je plod subtropického stromu s názvem Rohovník obecný. Dováží se k nám z oblasti Středomoří a jeho dalšími významnými pěstiteli jsou i Spojené státy, Jihoafrická republika, Mexiko a Austrálie.

Vhodná náhrada kakaa

Kofein a teobromin jsou alkaloidy obsažené např. v kávě, čajových listech nebo v kakau a někomu nemusí vyhovovat. Jsou to látky, které nejsou zrovna prospěšné např. malým dětem či lidem s problémy v souvislosti s hormonální nerovnováhou např. kvůli převaze stresových hormonů adrenalinu a kortizolu, jakožto důsledek jejich působení.  Karob žádné alkaloidy tohoto typu neobsahuje, můžete jím snadno nahradit kakaový prášek a využít jej na polevu dortíků, zákusků či vánočního pečiva. Karob je navíc velmi výživný, z těch nejvýznamnějších látek můžeme uvést např. železo, měď a mangan, vitamíny skupiny B, přínosné složité sacharidy, a to vše s nižší kalorickou hodnotou, což ocení zejména lidé s nadváhou.

Perfektní zdroj vápníku

Propaganda mléčných výrobků se váže již na minulý (socialistický) režim, nebylo snad dne, kdy by se v televizi neobjevil reklamní maskot „pan Vajíčko“, který by neuvedl reklamní slogan nějakého mléčného výrobku. Reklamní tažení bylo zaměřeno zejména na vápník, mléko jej skutečně obsahuje značné množství a je za jistých okolností jeho dobrým zdrojem.

Vápník však můžete získat i z jiných potravin, dobře vstřebatelných a hlavně rostlinných, tedy vhodných i pro vegany či vegetariány. Jedním z nich je mák, vápníku je v něm opravdu hodně, navíc jsou makové buchty či koláče velmi chutné. Dalším skvělým zdrojem vápníku je právě karob. Jedinou nevýhodou je, že je v něm relativně málo hořčíku, který by měl s vápníkem vytvářet optimální poměr jednoho dílu hořčíku vůči dvěma dílům vápníku. A tak ve svém jídelníčku s karobovými pochoutkami nezapomínejte také na hořčíkové zdroje, jako jsou např. ořechy, luštěniny, celozrnné obiloviny či pšeničné klíčky.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení