Výhody instantních cereálních (celozrnných) kaší

Základ cereálních kaší tvoří cereálie, např. ovesné, žitné či pšeničné vločky, to je pochopitelné, ovšem podstatné je, aby byly celozrnné. Není to tedy např. dětská krupička, prodávaná v supermarketech již desítky let, vyrobená z bílé pšeničné mouky, která dětem ani dospělým moc neprospěje. V celých obilných zrnech se naopak ukrývá vše, co nám příroda poskytuje v přirozené podobě a složení.

Celozrnné obiloviny, to ale není pouze pšenice nebo ječmen, vhodné je druhy obilovin střídat a zařadit i ty méně známé, ovšem velmi prospěšné našemu zdraví, jako jsou bezlepkové jáhly, celozrnná (hnědá) rýže, pohanka či quinoa.

Kromě obilovin by v kaších neměly chybět oříšky, mandle, olivový olej a mnoho druhů sušeného ovoce. Kaši lze dochucovat nejen cukrem, ale i medem, ovocnými sirupy, čokoládou, kakaem, strouhaným kokosem, skořicí nebo marmeládou, případně rozmixovaným ovocem sušeným či čerstvým.

Rychlá příprava

Jednou z hlavních výhod instantních kaší je rychlost, se kterou máte na talíři vydatnou snídani či svačinu. Postačí je zalít vodou, případně mlékem, a konzumovatelné jsou již po několika minutách v syrovém stavu nebo krátce povařené.

Vyhýbejte se však výrobkům tzv. pufovaným nebo extrudovaným, které prochází nepřirozeným technologickým procesem zpracování, čímž se snižuje obsah živin.

Kaše pečené

Pečení, stejně jako pražení, usnadňuje stravitelnost zejména superpotravin, což jsou např. oříšky a olejnatá semínka. Zlepšení stravitelnosti jde ruku v ruce s využitelností většiny látek, které se ve výchozích surovinách ukrývají, tedy jinými slovy, jestliže sníte vlašský či lískový oříšek v syrovém stavu, nezískáte z něj tolik živin, jako kdyby byl alespoň zčásti tepelně upravený. Pečení či pražení navíc zvýrazňuje chuť přirozeným způsobem, aniž byste museli použít syntetická dochucovadla.

button_kupte-zde