Káva jako vlasový kondicionér a balzám

Patříte k milovníkům černé kávy a zajímá vás, jaký vliv má tento nápoj na váš organismus? Na toto téma lze objevit na Internetu mnoho odborných i laických textových pasáží, z nichž většina se zabývá převážně dopady na vnitřní orgány, spalování tuků, trávení, mozek a nervovou soustavu a mezi nimi byste při troše trpělivosti zahlédli i jistý vliv na vlasovou tkáň. 

Kávu na vlasy sice nevyužívá každý, nicméně to neznamená, že je to nějaký nesmyslný rozmar nudícího se studenta, jde o prokazatelný fakt pozitivního vlivu na vlasovou tkáň, kořínky a pokožku. Co vlastně káva dokáže a proč se vyplatí to alespoň vyzkoušet?

Výživa vlasů skrze pokožku – část živin přijímají vlasy zvenčí, část zevnitř skrze vlasové kořínky. Jestliže dostatečně silně a dlouho stimulujete vlasovou pokožku kofeinem, zvýší se intenzita krevního oběhu a zlepší se zásobování vlasů živinami ze stravy. V takovém případě je však nutné vyhnout se konzumaci nevhodných potravin (bílé mouky, cukrovinek, alkoholu) a zařadit spíše ty pozitivní, jimiž jsou například ořechy, celozrnné obiloviny, čerstvé ovoce a zelenina, sušené ovoce a za studena lisované rostlinné oleje. 

Kávový zábal – v předchozím odstavci byla zmínka o panenských rostlinných olejích. Jestliže smícháte panenský olivový olej v BIO kvalitě s pohankovým či lesním medem z ekologického zemědělství a k těmto dvěma ingrediencím přidáte větší množství kávové sedliny (ze dvou až tří káv), vytvoříte kašovitou hmotu, kterou potřete čerstvě umyté vlasy, zbavené vody (aby byly pouze vlhké). Následně převážete zábal teplým ručníkem a necháte přibližně půl hodiny působit. Tuto proceduru opakujte dvakrát do týdne alespoň po dobu dvou měsíců. Zábal bude mít příznivý vliv na vypadávání a ztrátu barvy vlasů a může se stát, že vám znovu začnou růst vlasy v místech, odkud vám již vypadaly.