Když se řekne „obezita“

Nadváhou nebo obezitou u nás trpí bohužel stále více lidí a je známo, že v zámoří se jedná dokonce o alarmující situaci, kdy je takto postižena již větší polovina populace včetně dětí. Možná se zamyslíte nad tím, co je příčinou, a tak si pojďme v krátkosti shrnout, jak se nadměrných kilogramů zbavit, anebo jim předcházet:

Přiměřený pohyb – to je asi to první, co vás napadne. Pokud nejste upoutáni na lůžko a netrpíte závažnou chorobou, případně nejste fyzicky handicapováni, pak využívejte své tělo k tomu, aby bylo denně v pohybu. Dle své kondice postupně navyšujte pohybové možnosti a začít můžete třeba procházkami v přírodě. Buďte trpěliví, důslední a zařazujte do svého programu i rekreační cyklistiku, plavání nebo skákání na trampolíně. S těmito sporty se úspěch nepochybně dostaví.

Změna stravy – jste-li zvyklí na párky v rohlíku a hamburgery s Coca-colou, přecházejte na zdravější stravu postupně a pomalu, aby si tělo na ni zvyklo. Velmi prospěšný je přechod na vegetariánskou či veganskou (rostlinnou) stravu. Postupně konzumujte více luštěnin a luštěninových pomazánek, celozrnných obilných kaší či celozrnného pečiva a těstovin, redukujte nezdravé tuky (ztužené tuky, sádlo a máslo) a nahrazujte je za studena lisovanými BIO rostlinnými oleji, oříšky a tučnými semínky. Luštěniny, celá obilná zrna, semínka a ořechy musíte vždy namočit, abyste odstranili antinutriční látky, které brání vstřebávání živin. A samozřejmě nezapomínejte každý den na vydatné porce čerstvé a zčásti tepelně upravené zeleniny (nejlépe v páře) a také ovoce. Ovoce může být i sušené, velmi vhodné je sušené mrazem (lyofilizací). Nezapomínejte také na hořčík, vitamín B12 a vitamín D ze slunce, případně jako doplněk.

Hormonální dysbalance – ta se velmi často opomíjí, je ovšem podmínkou pro zdravé hubnutí bez jo-jo efektu. Většina současné populace je přetížena stresem a ten způsobuje nadbytek stresových hormonů. Ty vám dokážou rozhodit zažívání i psychiku a hubnutí pak není efektivní. Namísto kávy, která rovněž navyšuje stresové hormony, sáhněte raději po adaptogenních bylinkách, např. po Ženšenu, Ašvagandě, Rozchodnici růžové nebo Eleuterokoku (sibiřském Ženšenu).