Když zlobí zuby

Dá se říci, že zákony schválnosti fungují na jedničku. Zuby si nevzpomenou zlobit, když je běžná ordinační doba. Vždycky se ozvou v nepravou dobu, když se jede na dovolenou, je noc nebo zrovna zubař skončil pracovní dobu a pohotovost je desítky kilometrů daleko. Je ale pravdou, že není bolest jako bolest. Některá se dá v pohodě vydržet a dokonce jí můžeme pohrozit tabletkou proti bolesti a je klid, než se rozhodne zase projevit. Pak jsou bolesti ostré, nesnesitelné, utěšující léky nestačí a už vás to pomalu uvádí do zoufalství. Takový zánět je pěkná potvůrka. Ale také se může jednat o jiné zubní problémy, které tímto způsobem na sebe upozorní. Například zánět dásní je celkem běžným problémem, který může pěkně pozlobit. Krvácení, otoky a bolest, to jde ruku v ruce.

Jak to dělali naši předkové?

To je správný dotaz. I naše babičky sáhly nejdříve do své spíže, než sehnali zubaře. A my se teď podíváme, co vlastně používaly na tyto zubní problémy. První byl na ráně vždy česnek, velmi dobře dostupný a my už víme, že je označován za přírodní antibiotikum. Pěkně ho rozdrtily se solí a přiložily na bolavé místo. Když zrovna nebyl po ruce česnek, tak i cibule postačila. Dokonce tady se rovnou doporučovalo, hned jak začaly příznaky prvních bolestí, tak jí začít žvýkat a to v místech, kde se bolesti začaly projevovat. No otázkou je, co na to řekne zubař, až na něj dýchnete.

Jde to i jinak

Mezi zázračné suroviny patří tymián a rozhodně nemá tak pronikavou vůni jako česnek. Tato bylinka má antiseptické a léčivé vlastnosti, které skvěle působí na onemocnění dásní, ale pomáhá i při bolestech, které vyvolá zubní kaz. Stačí listy povařit a celý den popíjet odvar nebo není problém lístky rozžvýkat. Rozhodně neublíží. Podobný účinek má údajně i hřebíček.

No a na Moravě a na Slovensku vám jednoznačně doporučí chutnou slivovici. Jen pozor na to, ať to s tímto lékem moc nepřeženete, pak by se totiž mohly objevit i jiné bolesti a těm je lepší se vyhnout.

button_kupte-zde