Kokos se dá nejen jíst a pít

Jen málokterý přírodní produkt má tak široké možnosti využití jako kokos. Nejznámější je asi v podobě jemně nastrouhané hmoty, která je součástí mnoha zákusků a dortů. Může posloužit i jako ozdoba na různé dezerty.

  • Kokos není ale jen dobrý.
  • Je také velice prospěšný našemu organismu.
  • Na celé tělo působí jako antioxidant, reguluje hladinu cukru v krvi, a dokonce má dobrý vliv i na funkci tak problematického orgánu, jakým je štítná žláza.

Lidé, kteří se obávají Alzheimerovy choroby (nebo pociťují první příznaky) by se mu rozhodně neměli vyhýbat. Je to totiž pro naše mozkové buňky velká vzpruha. Nemusejí ho ale denně schroupat žádné velké množství. Docela postačí kokosový olej. Jedna lžička denně a váš mozek si bude libovat. Látky obsažené v kokosu mají také pozitivní vliv na stav naší pokožky. Stárnutí nám půjde o něco pomaleji.

  • Jestliže bychom rádi regulovali svou váhu směrem dolů, pak je kokos dobrým společníkem.
  • Díky mastným kyselinám se budeme cítit mnohem dříve syti.

Palmu můžeme spotřebovat celou

Pokud bychom měli to štěstí a bydleli v teplých krajích, kde tento zázrak jménem „kokosová palma“ roste, mohli bychom si vychutnávat i samotné vrcholky palmy. Ty jsou totiž pro tamější domorodce opravdovou pochoutkou. Stejně jako palmové víno, které se vyrábí z nakvašené mízy tohoto stromu. A když palmové víno necháme destilovat, získáme nápoj jménem arak.

  • Palma ale není jen k jídlu a pití.
  • Z jejího dřeva se vyrábí vlákno na tkaní koberců a výrobu pevných a odolných lodních lan.

Palmové produkty se také úspěšně uplatnily v kosmetice a hygieně. Kokosový olej je dobrým prostředkem na čištění zubů. Dokáže je totiž dobře vybělit. Kromě toho zbaví ústní dutiny i nebezpečných bakterií. Zbytkem si můžeme namazat tělo a nanést i na vlasy. Pomůže suchým a poškozeným vlasům a zbaví vás i lupů.