Kombucha není plíseň

Také občas rádi zavítáte do prodejny zdravé výživy, anebo jste tam dokonce „pečení, vaření“? Nakupujete zdravé potraviny ze specializovaných e-shopů a  dáváte jim přednost i před některými supermarkety? Pak jste se s velkou pravděpodobností setkali s podivně vyhlížející rosolovitou hmotou, připomínající žahavé mořské medúzy nebo lesní houby choroše a sírovce.

Rosolovitá hmota plave v tekutině neznámého složení, nevábné hnědavé barvy, a kdo se s tímto jevem setkává poprvé, bude možná na pochybách, zda vůbec něco takového patří do prodejny, kam právě vstoupil.

Na vaše zvídavé otázky, oč se jedná, vám prodavač stroze odpoví, že jde o Kombuchu, a vy následně usoudíte, že Kombucha plíseň je zřejmě ten správný výraz, který zboží v regále popisuje. Ve skutečnosti se ale nejedná o plíseň, nýbrž něco docela odlišného.

Základ Kombuchy tvoří kvasinková a bakteriální kultura, žijící ve vzácné symbióze, která kromě bublinek oxidu uhličitého produkuje některé velmi významné chemické sloučeniny pro náš organismus. Zároveň rozkládá (fermentuje) původní nálev, jenž tvoří čajový odvar zeleného či fermentovaného černého čaje. V případě černého čaje jde tedy o jakousi dvojitou fermentaci.

Fermentace není lidstvu neznámá

Zdraví prospěšné kvasinky a bakterie, například rodu „Lactobacillus“, působí jako ochranná střevní bariéra před toxickými látkami přijímanými z ovzduší a ze stravy a vznikající také při stresu. Jsou to přírodní probiotika, která zároveň pomáhají rozkládat živiny z čajového nápoje a vytvářet vitamíny, lépe vstřebatelné a využitelné v organismu.

Kombucha má také významný detoxikační účinek, ovšem za předpokladu, že ji budete pít v rozumném množství. Negativní účinky bývají spíše mírné a vzácné a dochází k nim hlavně při nezřízené konzumaci, většinou formou alergických reakcí nebo zvýšené množství metabolitu kyseliny mléčné (laktátu) v krvi.