Kopřiva: použití a všechny její vlastnosti

Kromě toho, že je kopřiva ceněným lékem v lidovém léčitelství, je také od pradávna surovinou do kuchyně, a to hlavně na jaře, kdy jsou rostliny mladé a jemné. U nás je nejznámější použití kopřiv do velikonočních nádivek. Podává se také dušená jako příloha k masu nebo třeba v polévce. Kromě těchto použití lze bylinu využít jako přírodní hnojivo a insekticid.

Tato léčivá rostlina vyniká obsahem vitamínů A, C, E a řadou vitamínu skupiny B. Je to také zásobárna minerálů, jako je hořčík, vápník, železo a zinek. Kromě toho obsahuje další léčivé složky, jako je chlorofyl, flavonoidy a vláknina.

Léčivou část kopřivy tvoří listy, i když v některých případech lze použít i kořeny. U obojího lze použít čerstvou i v sušenou formu.

Samosběr

Kopřivu si samozřejmě lze nasbírat a usušit. Je třeba vybrat místo, kde je zaručeno, že rostlina nebyla postříkaná pesticidy a kde neběhají venčící se psi. Pokud chcete mít o nezávadnosti kopřivy jistotu, můžete si zakoupit některou verzi zpracované byliny v obchodě. Kopřiva list prášek BIO 130g je zaručeně z prvotřídních kopřiv. Ušetříte tak čas se sběrem rostlin, a hlavně s jejich sušením, což vyžaduje specifické podmínky, aby kopřivy po sklizni nezčernaly, což je nežádoucí.

Kopřivy rostou od jara do podzimu, ale jak už je zmíněno, nejlepší období pro sběr je jaro. Z rostliny se sbírá 5-6 horních lístků, které jsou nejjemnější.

Léčebné účinky

Kopřiva pomáhá z těla vylučovat toxiny a zlepšuje funkci jater. Díky protizánětlivým vlastnostem kopřivy je výborným prostředkem ke zmírnění mnoha bolestí.

Díky obsahu železa, kyseliny listové, vitaminu C a mnoha dalších živin je kopřiva ideální pro boj s chudokrevností. Může se také použít k prevenci dalších příznaků spojených s nedostatkem vitamínů, a to je proti únavě.

Tato léčivá rostlina obsahuje několik antioxidantních složek, které zabraňují a zpomalují stárnutí buněk způsobené volnými radikály. Jejich účinky fungují interně i externě.

Pomáhá snižovat vysokou hladinu cukru v krvi.

Tato bylina má vysokou močopudnou sílu, která bojuje proti zadržování tekutin a zlepšuje očistnou funkci těla. Pomáhá předcházet dně a infekcím močových cest.

Požití kopřivy nebo její aplikace na pokožku ve formě masek a zábalů pomáhá očistit pokožku od nečistot. Kromě toho předchází onemocněním jako je akné, dermatitida a ekzémy.

V případě vlasů kopřiva bojuje proti lupům, reguluje přebytečný maz v pokožce hlavy a předchází jejich vypadávání.