Kurkuma na zdraví

Tomuto kořenní se říká také indický šafrán, který má svůj původ v jižní Asii. Zaručeně ji poznáte podle barvy, protože je nádherně žlutá, až oranžová. Můžete ji znát z běžnějšího kari, kterého je součástí. Právě pro svou barvu se často využívá v potravinářském průmyslu, například jako barvivo do těstovin, sýrů či omáček. Poslouží také při konzervaci potravin a dokonce umí zlikvidovat nejrůznější bakterie, například i ty salmonely. Ale mimo barvu a specifickou chuť, má velmi prospěšné účinky i na zdraví.

Kurkumin, který je zde obsažen, má totiž perfektní protizánětlivé účinky a také je antioxidant. Často se tedy považuje za přírodní antibiotikum, které zabíjí nejen bakterie, ale také parazity, pokud jsou v potravě obsaženy. Chuť kurkumy je lehce štiplavá, pálivá, což ovšem stimuluje zažívání. Speciální účinky jsou prokázány při potížích s játry – dokáže na sebe navázat uložené toxiny a napomůže očistnému procesu a regeneraci orgánu. Právě díky schopnosti na sebe vázat toxiny, je kurkuma doporučována i v případě, kdy člověk pozře špatnou potravu, případně má lehkou otravu jídlem. Stejně tak to ale platí při potížích se žaludkem, střevy či při nadýmání. Pokud máte potíže se srdcem či cholesterolem, pak je i pro vás kurkuma vhodná. Pomáhá čistit krev a posiluje srdce. U starších lidí napomáhá se správnou činností mozku.

Celkově se jedná o velmi prospěšnou potravinu, protože kromě jiného napomáhá zvyšovat obranyschopnost i regeneraci organismu, a podpoří imunitu. Pokud se nacházíte ve složitém období, dokáže přinést emoční úlevu a úlevu při depresích.

Různé formy užívání

Zajímá vás kurkuma jak užívat? Kurkuma se jako koření užívá běžně v sypkém stavu, můžete ji přidat do jídla – ať už se jedná o omáčky, marinády, maso nebo třeba pomazánky. Další variantou je užívání formou kapslí, kdy se bere jedna kapsle třikrát denně, a to s jídlem. Následně se jen zapije dostatečným množstvím vody a máte zajištěnou vhodnou dávku této látky za den. Samozřejmě nemůže nahradit pestrou stavu a nemělo by se překročit doporučené dávkování, aby vám naopak přípravek neuškodil.

button_kupte-zde