Kurkuma: prospěšné vlastnosti pro lidský organismus

Kurkuma je koření, kterému je připisováno mnoho léčebných vlastností. Má především protizánětlivé, antioxidační, anti-depresivní účinky. Kurkuma má navíc analgetické účinky a může být použitá k uklidnění bolesti a zánětu kloubů, ale také k podpoře trávení.

Kurkuma je součástí lidské historie téměř 3000 let. V historii byla používaná Asyřany k malování tkanin a Indy pro své léčivé vlastnosti, stejně jako pro výbornou chuť v kuchyni.

Když je oddenek kurkumy nakrájený na plátky, odhalí svou oranžovou barvu, podobnou barvě mrkve. Je součástí složení kari a v minulosti to bylo koření natolik důležité, že bylo považováno za posvátné. Do Evropy ho přinesli Arabové, kteří jej nazvali kurkum, z názvu pak vzniklo slovo kurkuma.

Proč kurkumu přidat do jídelníčku

Jaké má kurkuma účinky, je osvědčeno její historií používání. Především je známo:

  • Kurkuma má detoxikační účinek, stejně jako zázvor. Hlavně působí na játra. Pro tyto účely je také používána tradiční čínskou a indickou medicínou. Pro využití celé detoxikační síly kurkumy, si stačí vzít lžičku denně. Je také možné připravit detoxikační bylinný čaj přidáním lžičky kurkumy a zázvoru a také dvou kardamomových semínek do horké vody a vše nechat vyluhovat několik minut před filtrováním a pitím.
  • Je také dobrá pro mozek. Vlastnosti kurkumy prospívají mysli, pomáhají zpomalit stárnutí mozkových buněk a předcházejí Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Kurkumin navíc pomáhá nervovým buňkám v procesu regenerace a také předchází mrtvici.
  • Chrání žaludek a posiluje imunitní systém. Kurkuma se doporučuje na ochranu žaludku před pálením žáhy a zánětem. Kromě toho může být také použitá k posílení imunitního systému a jako prevence proti sezónnímu onemocnění, jako je nachlazení a chřipka.
  • Jde o účinný antioxidant a je užitečná při léčbě artritidy. Kurkumin má důležité antioxidační vlastnosti, bojuje proti volným radikálům a zpomaluje stárnutí buněk. Tento účinek je velmi důležitý u nemocí, jako je revmatoidní artritida, kde volné radikály způsobují záněty a bolesti kloubů.

    button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení