Kurkuma: prospěšné vlastnosti pro lidský organismus

Kurkuma je koření, kterému je připisováno mnoho léčebných vlastností. Má především protizánětlivé, antioxidační, anti-depresivní účinky. Kurkuma má navíc analgetické účinky a může být použitá k uklidnění bolesti a zánětu kloubů, ale také k podpoře trávení.

Kurkuma je součástí lidské historie téměř 3000 let. V historii byla používaná Asyřany k malování tkanin a Indy pro své léčivé vlastnosti, stejně jako pro výbornou chuť v kuchyni.

Když je oddenek kurkumy nakrájený na plátky, odhalí svou oranžovou barvu, podobnou barvě mrkve. Je součástí složení kari a v minulosti to bylo koření natolik důležité, že bylo považováno za posvátné. Do Evropy ho přinesli Arabové, kteří jej nazvali kurkum, z názvu pak vzniklo slovo kurkuma.

Proč kurkumu přidat do jídelníčku

Jaké má kurkuma účinky, je osvědčeno její historií používání. Především je známo:

  • Kurkuma má detoxikační účinek, stejně jako zázvor. Hlavně působí na játra. Pro tyto účely je také používána tradiční čínskou a indickou medicínou. Pro využití celé detoxikační síly kurkumy, si stačí vzít lžičku denně. Je také možné připravit detoxikační bylinný čaj přidáním lžičky kurkumy a zázvoru a také dvou kardamomových semínek do horké vody a vše nechat vyluhovat několik minut před filtrováním a pitím.
  • Je také dobrá pro mozek. Vlastnosti kurkumy prospívají mysli, pomáhají zpomalit stárnutí mozkových buněk a předcházejí Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Kurkumin navíc pomáhá nervovým buňkám v procesu regenerace a také předchází mrtvici.
  • Chrání žaludek a posiluje imunitní systém. Kurkuma se doporučuje na ochranu žaludku před pálením žáhy a zánětem. Kromě toho může být také použitá k posílení imunitního systému a jako prevence proti sezónnímu onemocnění, jako je nachlazení a chřipka.
  • Jde o účinný antioxidant a je užitečná při léčbě artritidy. Kurkumin má důležité antioxidační vlastnosti, bojuje proti volným radikálům a zpomaluje stárnutí buněk. Tento účinek je velmi důležitý u nemocí, jako je revmatoidní artritida, kde volné radikály způsobují záněty a bolesti kloubů.

    button_kupte-zde