Bez zdravého spánku by to nešlo

Za socialismu byla mezi lidmi, a zvláště mezi dětmi, oblíbená hádanka: „Co je na světě nejsladší?“ Kdo neznal odpověď, zpravidla tipoval, že jde o melouny, ananas, broskve, či med. Že je nejsladší právě spánek, zjistíme ve chvíli, kdy se nám nedostává, kdy nemůžeme usnout, v noci se převalujeme a budíme, a ráno jsme unavení, sklíčení, mrzutí - bez nálady.

Z fyziologického hlediska je spánek základní životní potřebou, asi jako dýchání a pravidelné vyměšování. Nelze jej ničím nahradit, ani zastoupit, a pokud se domníváte, že syntetické léky na nespavost zaberou, tak se mýlíte. Ve skutečnosti příčinu nespavosti spíše prohlubují a nejsou ideálním řešením. Co zabírá na dobrý spánek?

Tryptofan – tato významná aminokyselina pomáhá vytvářet hormon Serotonin a tím mimo jiné napomáhá ke zdravému spánku bez probouzení a divokých snů. Velmi mnoho Tryptofanu najdete ve všech druzích oříšků, především ve vlašských ořeších, a v oříšcích kešu. Ve zvýšeném množství se vyskytuje také v mléčných výrobcích, v banánech, v bramborách, a v čokoládě. Kromě tryptofanu mějte ovšem pod kontrolou i dostatek hořčíku, s jeho deficitem v organismu je spánek mělký a nedostatečný.

Adaptogeny – v doporučeném dávkování nic nezkazíte Ženšenem, Ashwagandhou, Pískavicí řeckým senem, anebo Rozchodnicí růžovou. Nastolují přirozenou rovnováhu v organismu, a tím také výborně působí proti přetížení, přepracování, a stresu.

Další byliny – vyzkoušet můžete sami na sobě i další byliny, jako je Levandule, Kozlík lékařský, Meduňka, Třezalka, nebo Máta peprná, a to jak ve formě aroma olejů v lampách, tak i v čajích, anebo v tinktuře.

Vhodný pohyb na čerstvém vzduchu a pravidelné větrání – před spaním je ideální procházka parkem nebo projížďka na kole, tedy žádná posilovna a extrémní sporty. Vyzkoušet můžete i trampolínu, nebo plavecký bazén. Ale na co lidé často zapomínají, je oxid uhličitý v bytě – zapomínají větrat, hlavně v zimě. Stačí na pět minut otevřít okno dokořán, za tu dobu se vymění vzduch, přičemž se vyhřáté stěny neochladí, a na vytápění se to nijak neprojeví.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení