Klíčení semínek se stalo (nejen v naší zemi) velkým hitem, mnoho zájemců o zdravější životní styl oprášilo prastaré receptury nakličování semen, převážně v kameninových či porcelánových nádobách, a někteří se pustili do nakličovacího procesu v novém, moderním pojetí. Co tím máme na mysli? Buď sklenici na klíčení, otočenou dnem vzhůru a skloněnou pod úhlem zhruba 45 stupňů, anebo plastové misky na klíčení o třech patrech.
Česká nakličovací miska
Misky na klíčení se standardně vyrábí z plastu, z akrylátového skla, označovaného jako PMMA (Polymethylmetakrylát). Jedná se o zdravotně způsobilý materiál pro přímý kontakt s potravinami. Tyto plastové misky vyrábí několik producentů, k nám se například dováží misky polské, ovšem česká miska má v porovnání s jinými výrobci jisté výhody. Nejde samozřejmě o to, že by materiál nesplňoval bezpečnostní a zdravotní standardy, to by nemohla přijít na trh ani polská miska, jde tu o něco jiného:
Česká je robustnější – častý problém u nakličovacích misek je křehkost plastu. Jestliže misku vyrobíte tenkou, při častém umývání a manipulaci s jednotlivými patry tu může dojít k jejich popraskání nebo odlomení. Někdy stačí, když vám miska upadne na zem, na dlažbu, a dopadne přímo na okraj plastového výlisku. Česká miska je v tomto směru odolnější, vrstva plastu je silnější a miska má také o dva centimetry menší průměr, což má příznivý vliv právě na robustnost a odolnost vůči mechanickému poškození při práci s miskami.
Větší výběr semínek ve třech patrech
Obrovskou výhodou nakličovacích misek je možnost využít až tří pater naráz. Budou vám v nich klíčit i velmi rozdílné druhy zeleniny, tím pádem si pak můžete dopřát na stůl pestřejší výběr semínek v reálném čase. Někteří nadšenci to dělají i tak, že do jedné misky nasypou proti sobě ve dvou polokruzích dva druhy semínek, takže pak mají ve finále celkem šest druhů klíčících rostlinek.