Co je to smoothie

Zdravá snídaně či přesnídávka

Smoothie je již poměrně rozšířený výraz v naší krajině, ovšem stále tu mohou být lidé, co si pod tímto názvem nedokážou nic reálného představit. Tak tedy krátce na vysvětlenou – smoothie bychom mohli v českém ekvivalentu popsat jako koktejl. Ano, ovocný nebo zeleninový koktejl zhotovený v mixéru z čerstvých plodů. Rozmixovat můžete vlastně cokoli, jen je vhodné znát vhodné kombinace, aby to bylo nejen zdravé, ale i chutné.

Rozmixované ovoce či zeleninu pak pouze doplníte vhodnou tekutinou, aby se jednalo o nápoj, nikoli hustou kašovitou hmotu. Většinou se k tomu používá kvalitní filtrovaná voda, anebo mléko či jogurt, záleží na preferencích, možnostech i vaší chuti. Někdy se do smoothie mohou přidávat chemicky neošetřené, nejlépe BIO zelené listy, například kedluben, mrkve, salátu či zelí, čímž se nápoj obohatí o obsah cenného chlorofylu s vysokým obsahem hořčíku.

Když jsou suroviny při ruce

Jestliže si zeleninové či ovocné smoothie připravujete doma, máte na to dostatek času i prostoru, a můžete si opatřit potřebné ingredience dle vlastního výběru. V místě bydliště zpravidla není žádný problém nakoupit dvě kila hrušek, tři kila meruněk, půl kila borůvek a kilo jahod. Nachystaný nápoj pak můžete ihned vypít a vypravit se třeba do práce či do školy. Jenže ne vždy máme při ruce mixér a čerstvé ovoce.

Hotové smoothie

Smoothie si můžete zakoupit i v hotové podobě, například jako mix v sestavě jablko, banán, ananas, kokosová voda a citronová šťáva, a to bez konzervantů, pouze ošetřené pasterizací. Tím pádem máte ve sklenici s víčkem k dispozici chutnou vitamínovou bombu i na cestách. Přijde vhod při cyklistice, na horské túře či na vodácké výpravě. Bude to dostatečně vydatná snídaně nebo přesnídávka, která zasytí, dodá energii a potřebné vitamíny. Při sportu mohou přijít vhod i ořechy, ty si nasypejte do zipového sáčku a vložte do kapsy u tepláků nebo do zadní kapsy na cyklistickém tričku.