Nezapomínejte ve vašem jídelníčku na jáhly

Jáhly pro posílení trávení

Potížemi trávicího systému trpí v České republice obrovský počet osob. Mohli bychom směle prohlásit, že převážná většina. Některé bývají nespecifické, jiné souvisí s projevy závažnějších chorob, ale všechny mají jedno společné – přetížené trávicí orgány nebo jejich buněčná podvýživa. Jestliže kupříkladu v rychlosti, ve stresu, spolykáte tři rohlíky se salámem, a tento cyklus se častěji opakuje, ačkoli se může zdát, že jste do organismu doplnili dostatek proteinů i sacharidů, ve skutečnosti jste si přivodili problém, jak přetížením sleziny, žaludku a slinivky, tak jste zároveň nedoplnili všechny potřebné živiny a vaše tělo strádá podvýživou. A jídlo snědené ve spěchu je pro vaše trávení doslova pohromou.

Podobným způsobem se stravují mnozí z vás, ale vaše tělo to takto snáší pouze omezenou dobu, a pak se dostaví problémy. Nepovažujte váš žaludek, dvanácterník, tenké střevo, slinivku a slezinu za orgány, co snesou všechno, a naopak si je hýčkejte, protože choroby trávicího traktu se léčí velmi obtížně a zdlouhavě.

Prevence je nade vše

Nežli podstupovat nepříjemná endoskopická vyšetření a operační zákroky, zaměřte se raději na prevenci. Odložte uzeniny s bílým pečivem a dopřejte si obilovinu, která je jednou z nejvýživnějších a nejzdravějších potravin pro vnitřní orgány – jáhly. 

Jáhly se vyznačují specifickými zvláštnostmi, jejichž vzájemná kombinace se stala základem léčebné terapie trávicího ústrojí i pro Tradiční čínskou medicínu. V první řadě je to zahřívající potravina. Prohříváním trávicích cest se zlepšuje jejich prokrvování a regenerace. Jahly jsou zároveň velmi výživné, co se týče minerálů, zejména draslíku a železa. Neobsahují lepek, jsou velmi lehce stravitelné a lze je podávat jako slanou přílohu nebo v podobě sladkých dezertů. Jáhly se perfektně hodí k ovoci, například jahodám, meruňkám a švestkám v čerstvé či sušené podobě.

A hledáte-li na Internetu položku jáhly cena, nemusíte mít obavy ze zatížení vašeho finančního rozpočtu, protože jde o levnou potravinu.