Ostropestřec mariánský: obyčejně vyhlížející bodlák s neobyčejnými účinky

Tento na první ohled nevzhledně vypadající bodlák je bylina, která se hlavně v posledních letec těší velké oblibě pro své léčivé účinky na množství neduh. V lidovém léčitelství se však jedná o rostlinu s hlubokou historií. Bodlák se pěstuje jako letnička a plodů se tedy dočkáme až v druhém roce po vysetí. Jedná se o rostlinu, která má svou domovinu ve Středomoří, proto se o její pěstování na zahrádce nesnažte, s největší pravděpodobností by se vám to nepomohlo. Na první pohled je však velmi podobný našemu bodláku, se kterým je velmi snadné ostropestřec zaměnit.

Jedná se o léčivku, kdy její účinky na lidský organismus jsou známé už po staletí. Možná jí znáte pod jejím dobovým názvem – Kristova koruna, který pramení právě z jejího vzhledu. Ve staré antice se ostropestřec používal jako lék proti hadímu uštknutí a nemocemi spojené s jaterními obtížemi nebo dutinou břišní.

Ostropestřec mariánský jak dlouho užívat? Nejčastěji se setkáte s variantou užívání v několikatýdenních kůrách, které se s jistou pravidelností opakují. Ať už ve formě oleje nebo čaje se doporučuje užívat v rozmezí 15 až 20 týdnů pro dosažení maximálních možných výsledků. Následně se kúra na několik dní přeruší a v případě potřeby opět zopakuje. Mějte však na paměti, že během užívání není dobré kúru kombinovat s alkoholem, syntetickými léky nebo s potravinami bohatými na nasycené tuky.

Produkty, pro lepší zdraví

Tato bylina je hojně zastoupená v lékárnách v řadě podob. Jeho semena jsou ideální na přípravu chutného čaje. Před přípravou horkého nápoje je ale dobré semena rozdrtit v hmoždíři pro jejich větší účinek.

Další oblíbenou formou, která je volně k prodeji, je olej. Ten je lisovaný za studena a tudíž si ponechá veškeré cenné látky. Dávkování je přibližně jedna lžička denně vždy před jídlem. Dávkování vždy přizpůsobte informacím na obalu.

button_kupte-zde