Pistácie – zdravé a chutné zelené oříšky

Pistácie jsou plody menšího stromu Pistacia vera s českým botanickým názvem řečík pistáciový. Roste převážně na Blízkém východě, v Řecku a ve Spojených státech, odkud k nám také proudí největší objem zásilek těchto velmi chutných a zdravých oříšků. Ty lze konzumovat samostatně, anebo je přidávat do různých pokrmů, jako jsou zmrzliny, dorty, buchty, koláče, pudinky aj.

92_1

Proč jsou pistácie zdraví prospěšné

V pistáciích se nachází značné množství minerálů, potřebných pro metabolické procesy v lidském těle. Výrazně v nich převažuje obsah železa, který je téměř dvojnásobný ve srovnání s kuřecím či hovězím masem. Významný je i podíl vápníku, hořčíku, fosforu a zinku a především manganu. Stejně jako v jiných oříšcích vykazují jadérka antioxidační účinky díky fytosterolům – látkám zabraňujícím tvorbě špatného cholesterolu a vykazujícím silnou antioxidační aktivitu.

Pistáciové oříšky jsou velmi syté, v jejich složení totiž dominují z jedné pětiny proteiny a z více než 50 procent tuky ve formě zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin. Devět procent hmotnosti tvoří vláknina, podporující trávicí proces a pohyby střevních stěn.

Neměli bychom také zapomínat na velký obsah vitamínů B, vitamínu E a provitamínu A a aminokyseliny fenylalanin a arginin, jež mají pozitivní vliv na imunitní a lymfatický systém a nervovou soustavu. Arginin pomáhá v těle tvořit serotonin, který je potřebný i pro správné fungování mozku a udržení dobré nálady.

Jak poznat kvalitní plody

Skořápka oříšků světle okrové barvy by měla být prasklá a vytvářet podélnou rýhu, tím pádem by mělo být snadné ji rozlousknout. Plody jsou na povrchu světle zelené, pokryté fialovo-hnědou slupkou. Příliš tmavé zabarvení oříšků může znamenat napadení plísní a degradaci plodu. Pistácie byste neměli drtit a strouhat do zásoby, protože vzhledem k vyššímu obsahu tuků rychle žluknou. 

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení