Piniové oříšky pro zdravé mlsání nebo pro přípravu pokrmů

Piniové oříšky jsou plody borovic, rostoucích převážně na severní polokouli, v drsných podmínkách Kanady a severské Tajgy. Pro člověka jsou nejcennější odrůdy s oříšky o velikosti zhruba 1 cm, které jsou uzavřené v hnědé tvrdé skořápce. Oříšky krémové barvy jsou velmi chutné, svým způsobem připomínají máslové sušenky.

Nepodceňujme význam zdravých tuků a vitamínu E

Ořechy jsou převážně zásobárnou zdravých tuků a proteinů. Výjimkou nejsou ani piniové ořechy, u nichž je tuk zastoupen zhruba polovinou celkové hmotnosti. Většinu jeho složení tvoří nenasycené mastné kyseliny s převahou omega-6, z nichž vyniká zejména kyselina pinolenová. Vědecké výzkumy se snaží prokázat její vliv na potlačování chuti k jídlu, protože údajně podporuje aktivitu enzymů glukagonu a cholecystokininu.

Zdravé tuky, jejichž zdrojem je rostlinná strava, tedy zvláště olejnatá semena a ořechy, bychom do svého jídelníčku měli zařazovat pravidelně, jednak se bez nich náš organismus neobejde, a pak mají příznivý vliv na krevní oběh, a s tím související civilizační choroby, jako je infarkt myokardu a mozková mrtvice.

Že jsou piniové oříšky zdraví prospěšné, prokazuje i vysoký obsah vitamínu E rozpustného v tucích. Je to silný a účinný antioxidant, který zabraňuje šíření volných kyslíkových radikálů v organismu, a chrání buňky před oxidativním stresem. Piniové ořechy obsahují vitamínu E necelých 10 mg ve sto gramech plodů, což je přibližně 60 procent doporučené denní dávky příjmu této látky.

Minerály a vitamíny

Významnou úlohu v našem těle zastávají také další vitamíny a minerální prvky. V piniových oříšcích se vyskytuje téměř celistvý komplex vitamínů skupiny B – riboflavin, kyselina pantotenová, pyridoxin, thiamin a niacin, které podporují v lidském těle aktivitu enzymů, a jsou pro náš organismus nezbytné. Vitamíny skupiny B navíc musíme dodávat v potravě, stejně jako minerální a stopové prvky. Ořechy jsou jejich bohatým zdrojem, zvláště pak vápníku, hořčíku, zinku, draslíku, manganu, fosforu, železa, selenu a mědi.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení