Pravidla správného používání solné lampy

Solná lampa je krystalická kamenná sůl, obohacená některými minerály, které ji propůjčují unikátní zabarvení. Jde tedy zjednodušeně řečeno o chlorid sodný, který je velmi hygroskopický, tedy poměrně ochotně na sebe váže z okolního prostředí vodu. Reaguje i s vyšší vzdušnou vlhkostí a s tím byste měli počítat i v domácnosti.

Z tohoto důvodu by neměla být solná lampa umísťována v blízkosti vodních zdrojů, například v koupelně hned vedle umyvadla a vany nebo dokonce ve sprchovém koutu. Nehodí se ani do kuchyně vedle dřezu, kde na ni může často kapat voda.

Pozor na pokojové rostliny a akvária

Solná lampa se rozpouští, jakmile se octne ve vodní lázni, proto buďte velmi obezřetní a nenechávejte ji v blízkosti akvárií nebo květináčů s pokojovými rostlinami, anebo u misek s vodou pro domácí mazlíčky. Rozpuštěná sůl pak může v akváriu způsobit katastrofu a pokojové rostliny zcela zahubit.

Reakce solné lampy při kontaktu s vodou a vlhkostí je také jasným vodítkem, že jde skutečně o solný krystal a nikoli o nepodařenou napodobeninu, která je vůči vodě netečná.