Rostlinná versus živočišná strava

Rostlinná strava má přirozené složení – značnou výhodou rostlinné stravy je tak optimální složení, že na něm není nutné nic zásadního měnit. Kupříkladu celozrnné pečivo stačí péct z celozrnné mouky (rozemletého celého zrna) a pouze přidat kvásek, droždí, sůl a nějaké koření a máte perfektní zdroj potravy na celý den. Z ovoce a zeleniny také nemusíte pracně v laboratoři extrahovat jednotlivé složky, prostě si vezmete jablko a sníte ho bez nějakého dlouhého rozmýšlení. Rostlinná strava kromě bílkovin, sacharidů a zdravých tuků obsahuje i vlákninu, a tu v živočišné stravě, např. v mase, nenajdete. Absence vlákniny je obrovským problémem, který může vést až k závažným chorobám.

Je lépe stravitelná – maso trávíte mnoho hodin, navíc člověk má velmi dlouhá střeva a průchod masité stravy trávicím traktem, hlavně pokud je bez vlákniny, je velmi dlouhý, a to umožňuje hnití masa a vyplavování toxických odpadních látek do krve a dále do všech tělesných orgánů. Rostlinná strava je díky jejímu složení dobře stravitelná, podporuje pohyb střev (peristaltiku), pravidelné vyměšování stolice a tedy zbavování se odpadu z těla.

Může být velmi chutná – domníváte-li se, že vegetariáni nesmírně trpí, a že si ani nepochutnají, tak si někdy zajděte do některé vegetariánské restaurace na běžné menu. Budete překvapeni, kolik variací chutí a barev před vámi přistane na talíři nebo v salátových miskách.

Civilizační nemoci – mezi civilizační choroby se řadí např. cukrovka, rakovina, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, alergie, ekzémy, akné, psychická onemocnění a řada dalších. Jednou z hlavních příčin těchto obtíží je nevhodná strava - alkohol, kouření, příliš mnoho masa, nezdravé tuky, rafinované a průmyslově zpracované potraviny, obohacené o různé chemické látky. Naproti tomu strava postavená na rostlinných zdrojích v co nejméně degradujícím způsobu zpracování, těmto nemocem může předcházet a pomáhat je léčit.

Nemusíte stárnout tak rychle – mnozí odborníci dnes předpokládají, že lidské tělo nebylo stvořeno pro to, aby se dožívalo tak omezeného věku. Lidský život by mohl být mnohonásobně delší, kdybychom z něj odstranili většinu negativních myšlenek a názorů, kdybychom více spolupracovali a žili v lásce a harmonii. A samozřejmě si uvědomovali, co vkládáme do úst.