Růže umí léčit

Existuje skutečně i mnoho studií, které poukazují na to, že právě růže má léčivé schopnosti a především se jedná o protizánětlivé a zklidňující látky. To neplatí jen pro planou šípkovou růži, o které je to známo, ale právě i pro ty zahradní, které vám zdobí vaše zahrádky. Zevně ji můžete použít na hojení pokožky, ale také umí například ztlumit záněty v ústech, bolestivost, kterou způsobují afty nebo statečně bojuje i s opary. Přepadl vás chrapot? Zkuste si vykloktat odvar z jejích květů. Mimochodem pomáhá i s vnitřními záněty a v tomto případě vám rozhodně neuškodí teplý čaj, který navíc umí zatočit i s nadýmáním, špatným zažíváním nebo průjmy.

Své účinky ovšem nabízí i v jiných oblastech. Ženy po ní rády sáhnout v období klimakteria nebo ji použijí na výrobu éterických olejů, kdy vdechováním jejich jemné vůně se ideálně zklidňuje mysl a odbourává stres. I to má podstatný vliv na psychickou stránku. Údajně vdechováním éterického oleje se dokáží zmírnit i menstruační bolesti.

Růžová voda pomáhá při bolestech hlavy

Existuje mnoho způsobů, jak květní lístky zpracovat a velmi častým pomocníkem může být růžová voda, která dokáže i perfektně osvěžit nebo pomoci unaveným očím ve formě přiloženého tamponu na víčka. Ona se totiž dá využit i do jiných produktů, takže recept se nikdy neztratí.

Jak na růžovou vodu

Nasbírejte zhruba tak 400 g okvětních lístků a properte je ve vodě. Nechte okapat a teď vás čeká trochu mravenčí práce. Podívejte se na světlé části, které naleznete u středu květu a ty musíte odstranit. Pokud by se totiž růžová voda používala například k výrobě sirupu tak právě tyto části budou chutnat hořce, čímž si ovšem vše zkazíte. Teď rozdělte kvítky na 4 díly. První díl zalijte vodou vroucí vodou – musí být potopené. Zhruba po hodině vodu sceďte, převeďte ji k varu a přelijte tak další várku. Tímto způsobem pokračujte, až uděláte všechny 4 díly. Nakonec vychladlý výluh sceďte do lahviček a uschovejte v lednici, vydrží zhruba 2 týdny.