Zázračná bylinka

Pokud se vrátíme k lidovému názvu babského ucha, tak si můžeme připomenout film Dívka na koštěti, kde právě Saxana vyhledávala tento odvar. Mnozí již tušíte, že se podíváme na šalvěj. Běžně si ji můžete vypěstovat na svých zahrádkách, poté usušit nebo si z ní dokonce vyrobit med, víno, čaj nebo bonbony. Také existuje speciální gel, který pomáhá, když máte šupinaté rty nebo popraskané koutky. Hydratuje rty a zároveň je hojí.

Co vše může ovlivnit

  • Pokud máte problémy s nadměrným pocením, poté šalvěj je naprosto ideální pomocnicí, která s ním umí zatočit. Dokáže údajně snížit produkci až o 50 %, což rozhodně není málo. Největší účinek má údajně dvě hodiny po použití, tak zase je třeba na to myslet s předstihem.
  • Bolesti v krku nemá nikdo rád. Šalvěj obsahuje třísloviny, a když začnou bolesti v krku, tak je naprosto spolehlivý zachránce. Pomáhá nejen zde, ale také se hodí na afty nebo na krvácející dásně. Je doporučeno v tomto případě kloktat odvar ze šalvěje.
  • Nadýmání rozhodně není příjemné, stejně tak jako když začne zlobit žaludek nebo střeva. Díky tomu, že umí uvolnit hladké svalstvo, tak tím pomáhá i v této oblasti.
  • Poranili jste se při práci na zahrádce a máte šalvěj po ruce? Neváhejte si utrhnout lístek, promnout ho v prstech a přiložit na ránu. Ideální bojovnice proti bakteriím vám dokáže menší zranění dokonale ochránit od infekce.
  • Trochu se přesuneme na paměť, ta občas vynechává a nemluvě o naší pozornosti. Pokud ji chcete udržet vždy svěží, tak víte, kam se obrátit.
  • Nepoužívá se jen jako odvar nebo kloktadlo či další účinný prostředek. Šalvěj můžete skvěle využít i v kuchyni jako koření nebo zejména se vyjme při pečení masa a dokonce je skvělá i pod pečené brambory.

I přesto, že má tolik předností, tak je třeba myslet na to, že by se to s ní nemělo přehánět a v podstatě by se měla používat jen určitou dobu a nejvíce v podobě čaje, tak ji omezit na tři šálky denně. Určitě by se jí měly vyhnout děti, těhotné nebo kojící ženy a dokonce se nedoporučuje ani epileptikům.