Síla, která dokáže léčit a být i nebezpečná

Tentokrát se podíváme na energeticky výživnou potravinu. Z jejích semen se dá vylisovat v pohodě kvalitní olej. Ale vzhledem, že se jedná o mák, tak nezralé makovice zase poskytují opium a z tobolek se vyrábí některé alkaloidy pro farmaceutický průmysl. Nicméně původ máku sahá až do Orientu a je skutečně starou kulturní rostlinou, takže žádný výkřik moderní doby. Ačkoliv je v současné době rozšířený po celém světě, tudíž není třeba ho nijak dlouze představovat. Spíše jsou zajímavé její celkové vlastnosti.

Z čeho se skládá mák

Celá rostlina, neplatí to samozřejmě na semena, je prostoupena různými cestičkami, které jsou naplněny bílou tekutinou. Když nějakým způsobem dojde k poškození, tak začne vytékat bílé mléko, kterému se říká přírodní latex. Právě na vzduchu začne tuhnout a poskytuje rovněž takové surové opium. Z opia se poté vyjmou nejdůležitější a lékařsky nejúčinnější opiové alkaloidy. Patří sem morfium, narkotin, papaverin a mnohé další. Kromě toho mák obsahuje pryskyřici, barvivo, sliz a v semenech olej, obsahují jen nepatrné množství alkaloidů. Protože většina alkaloidů patří mezi jedovaté láky, je zpracování, distribuce a použití zahrnuto do zákona o návykových látkách.

Cenná superpotravina

Přesuneme se ale do potravinářského průmyslu a tady máme mák modrý, který běžně konzumujeme. A proč je zrovna superpotravinou, to není těžké pochopit. Obsahuje vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, vitamín E, zástupce ze skupiny B, dále zde nalezneme kvalitní olejninu, která má asi 60 % tuku, mastné kyseliny stearové, palmitové a linolové. Semínka se mohou konzumovat celá, mletá nebo ve formě oleje. Ten je například skvělý na záněty kůže, při lupénce nebo ekzémech. Také není problém si vyzkoušet vyrobit makové mléko. Stačí zhruba 100 gramů máku nechat louhovat kolem 8 hodin v litru vody. Občas samozřejmě promíchejte a nakonec vše rozmixujte.