Sojová omáčka – tradiční dochucovadlo i pro netradiční pokrmy

Kdybychom se vás zeptali, zda znáte sojovou omáčku, zřejmě byste se jen lehce pousmáli nad touto „trapnou“ otázkou. Pro úplnost tedy pouze dodáme, že výchozí surovinou pro její výrobu jsou sojové boby, které jsou podrobeny fermentačnímu kvašení. Máme tedy ve skutečnosti co do činění s fermentovanou sojovou omáčkou, jejíž prapůvodní domovinou je starověké Japonsko. Japonská sojová omáčka začala postupně pronikat zejména zásluhou mořeplavců i do Evropy, a díky tomu mohla obohatit trh s dochucovadly. A není to ledajaké dochucovadlo:

BIO - nejlepší sojovou omáčku pořídíte vždy v BIO kvalitě, což znamená, že soja nebyla pěstována s chemickými postřiky proti škůdcům, a že se nejedná o surovinu ošetřenou genetickou manipulací (GMO free).

Sojová omáčka složení – to by vás mělo rovněž zajímat, protože není „sojovka jako sojovka“. Když se porozhlédnete po omáčkách ze supermarketů, mnohé z nich obsahují zvýrazňovače chuti, barviva, cukr a ocet, tedy víceméně látky, co v kvalitní sojové omáčce nemají co dělat.  Pravá sojová omáčka shoyu bude obsahovat pouze sojové boby a pšenici, tedy složky podrobené fermentaci, a spolu s nimi fermentační kulturu – zdraví prospěšnou plíseň Aspergillus oryzae a kvalitní nerafinovanou mořskou sůl. Nic jiného!

Shoyu omáčka a Tamari – jsou kromě nejznámějších „Light soy sauce“ a „Dark soy sauce“ další dva typy sojových omáček. Zatímco Tamari se používá zejména při dochucování teplých pokrmů, Shoyu omáčka na jídla bez tepelné úpravy. Je to ideální sojová omáčka na sushi a podobné tradiční pochoutky.

Co možná o sojové omáčce nevíte – že se využívá tmavá sojová omáčka na asijské pokrmy, není žádným tajemstvím, ale vy ji můžete vyzkoušet ještě jinak. Například při grilování rozpůlených broskví, pro dochucování polévek z červené čočky, pro lehké pražení kešu oříšků s kyjenským pepřem a také jako velmi chutný dezert zhotovený z nakrájené dýně Hokkaidó, kterou potřete sojovkou a prohřejete dozlatova na pánvi.

Sojová omáčka cena – počítejte s tím, že za kvalitu si připlatíte, ovšem ne tak, jako když nakupujete šperky ve zlatnictví. Za čtvrt litru kvalitní omáčky zaplatíte do jednoho sta korun.