Spokojené miminko

Rozhodně spokojené miminko je takové, které má plné bříško, je v suchu a v láskyplné náruči své maminky nebo tatínka. Je ale pravda, že tento ideální stav se může proměnit během chvíle v noční můru, zvláště když rodiče netuší, co se skrývá za velmi srdceryvným pláčem. Potíže s trávením jsou velmi úzce spojeny s nadýmáním a bolestmi.

Ke klasickému nadýmání dochází tak, že se v zažívacím traktu vytvoří příliš mnoho plynů, které samozřejmě nevyjdou jinak, než konečníkem. Za vším stojí většinou chemické reakce, které vzniknou po některých vybraných jídlech. V tomto případě je to hodně o tom, co třeba maminka sní, zvláště ta, která bude miminko kojit. Jde o to, že například i některé sacharidy se těžko rozkládají a vstřebávají. Když se dostanou do tlustého střeva, tak dochází ke vzniku plynu. Dospělí jedinci mají rozhodně tu výhodu, že mohou vypozorovat, kdy se tento problém se u nich objevuje a tak se vyhnout konzumaci nebo alespoň ji omezit.

Nepolykejte vzduch

Tady může být další problém a zvláště u miminek. Málokdo si uvědomuje i z dospělých lidí, jak vlastně jí. Ne nadarmo se doporučuje stravu pořádně rozmělnit a ne hltavě polykat, i takto se totiž do trávicího traktu dostane vzduch, který plynatost podpoří. Miminka bohužel svojí hltavostí mohou snad plynatost podpořit a to platí i v případě pití z láhve. Naštěstí je tu obrovská pomoc v podobě bylinkového čaje, kde se nachází fenykl. Ten je skutečnou jedničkou v boji proti nadýmání, a co se týká miminek, tak existují různé bylinkové čaje, které jsou zacíleny na tento problém. Bylinky nejsou škodlivé ani pro malý organismus a naopak přinesou jistou úlevu.

Většinou nadýmání je spojeno i se zácpou a tak je dobré u dospělých jedinců si zpestřit jídelníček o vlákninu. Také není špatné si dát například banán, kde naleznete zdroj draslíku, který na sebe váže nadměrnou vodu a tím omezuje nadýmání.