Sušení je jednou z možností, jak si uchovat celou řadu přírodních produktů po celý rok. Je to nejen způsob, který je k plodům šetrný, ale navíc nám ušetří náklady. Jiné možnosti jsou totiž finančně mnohem náročnější.
- Nejvíce energie spolkne zcela jistě zavařování a hned po něm následuje mrazení.
- Zmrazené potraviny mají oproti sušeným ještě další nevýhodu.
- Nevydrží příliš dlouho a také mohou do sebe natáhnout všechny možné pachy z mrazáku.
Pokud sušené ovoce uzavřete pevně do sklenic, pak máte jistotu, že vydrží dlouho a v nezměněném stavu. Problém je, že některé přírodní plody je snadné usušit a s některými můžete mít trochu problém. Proto je lepší variantou ty komplikovanější zakoupit už sušené. Profesionální sušičky jsou spolehlivé a máte tedy jistotu, že vám ovoce nezplesniví nebo se do něho nedají škůdci. K sušení se využívá mráz, který všechny nežádoucí mikroorganismy zahubí.
Jak využít sušené ovoce
Nejlepším způsobem, jak spotřebovat sušené ovoce je, prostě ho sníst tak, jak je. Je totiž mnohdy chutnější než přeslazené bonbony nebo sušenky. Zejména pro děti to může být zdravější alternativa mlsání.
- Sušené ovoce je také skvělou přísadou do žemlovek, kaší, nákypů a pečených sladkostí.
- Před použitím stačí ovoce na chvilku namočit nebo povařit.
Dalším tipem je ovocný čaj, který můžete trochu přisladit medem a máte zdravý a chutný nápoj plný vitamínů, který oceníte především v chladných zimních měsících. Většina sušeného ovoce si zachová i po sušení svůj tvar i barvu. Můžete ho tedy použít jako ozdobu na dorty nebo vánoční cukroví. K nejoblíbenějším plodům patří sušené švestky, meruňky, jahody, rozinky, ananas nebo mango.
- Nesmíme také zapomenout na oblíbené mlsání našich předků, kterým byly křížaly neboli sušená jablka.
- Druhým hitem dřívějších dob byly štěpány – sušené hrušky.