Také máte rádi pistáciovou zmrzlinu

Pistáciová zmrzlina patří zejména v Itálii k nejoblíbenějším, velmi lahodným druhům zmrzlin, a máte-li právě sem namířeno, možná, že i vás tato pochoutka osloví. Zmrzlina a zmrzlinové poháry však nejsou jedinou variantou konzumace plodů pistáciovníku (Pistacia lentiscus), jsou to zejména samotné plody – pistáciové oříšky.

Železo a měď

Nedostatek železa a mědi se v těle může projevovat různě, zejména však narušenou krvetvorbou. Tyto dva prvky navzájem spolupracují a jsou základním stavebním kamenem pro obnovu červených krvinek. Chudokrevnost lidé léčí různými přípravky, ovšem některé z nich (zejména ty syntetické) mohou mít vedlejší efekt a můžete se jimi předávkovat, zatímco u pistáciových oříšků to nehrozí. Důležité je i to, že železo a měď jsou v nich zastoupeny ve vhodném poměru, spolu s nimi i další prvky, jako je hořčík, zinek, vápník, selen, draslík či mangan. (Bohatým zdrojem mědi i železa jsou meruňky, a to včetně sušených (nejlépe nesířených).

Perfektní zdroj Éčka

Vitamín E (tedy nikoli Éčka jako symbol přidávaných látek do potravinových výrobků) je znám pod názvem Tokoferol. Je to jeden z nejvýznamnějších antioxidantů, které našemu tělu mohou prospět. Ne vždy ale vitamín E přijímáme vhodnou formou a v dostatečném množství: Tokoferol lze rozdělit do několika skupin, označených písmeny řecké abecedy (alfa až gama). A právě Tokoferol Gama je nejvíce prospěšný lidskému organismu, a to nejen vnitřním orgánům, ale i pokožce, vlasům či nehtům. Vtip je ovšem v tom, že Gama modifikace vitamínu E je dostupná především z rostlinných zdrojů, tedy z ořechů a olejnatých tučných semínek.

Pistácie v tomto ohledu rozhodně nejsou výjimkou, spíše naopak, je v nich mnoho této velmi cenné látky, která oddaluje stárnutí, prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu. Určitý význam má i jejich tepelná úprava – pražení, tehdy jsou obsažené živiny v pistáciových oříšcích dostupnější.