Těžké kovy v organismu

Odkud se berou

Letecká a automobilová doprava – za posledních dvacet let vzrostl letecký provoz na hranici zhruba devíti set tisíc letových pohybů v České republice, tedy mnohonásobně více, než v 90. letech. V pístových (zážehových) leteckých motorech se stále využívá olovnatý benzín. Někteří zasvěcení odborníci tvrdí, že titan, hliník, baryum a jiné prvky se mohou do atmosféry dostávat při spalování leteckého petroleje reaktivních motorů díky oxidaci jejich kovových částí. 

Mnoho těžkých kovů se vyskytuje i v prachových částicích podél silnic. Kombinace průmyslových zplodin, zplodin z aut a letadel (smog) způsobuje výskyt těžkých kovů v atmosféře (ve vzduchu) i v půdě, a ty dále putují do potravního řetězce, tedy do těl rostlin i živočichů.

Sardinky – některé zejména velké druhy ryb, mohou vykazovat vyšší obsah některých těžkých kovů, jako je např. rtuť nebo kadmium. Nejlépe jsou na tom paradoxně sardinky, neboť se nachází na spodní části řetězce (živí se pouze planktonem), zatímco velké dravé ryby, které se živí sardinkami, budou logicky absorbovat více nežádoucích látek právě z jejich těl.

Jak se těžkých kovů zbavit

Lidský organismus má úžasnou schopnost těžkých kovů se zbavit samo, vyžaduje to však nějaký čas a vhodné podmínky. Je samozřejmě nejlepší co nejvíce snížit vliv příjmu těžkých kovů a co nejvíce zvýšit jejich vyplavování z těla.

Pobyt v přírodě – těžkých kovů se rychleji zbavíme tehdy, bude-li funkční lymfatický systém, a ten dobře pracuje zejména při aktivním pobytu v přírodě. Ideální jsou turistika, cykloturistika, lyžování (sjezdovky, běžky) nebo plavání v přírodních rezervoárech.

Eliminace stresu – na tu nezapomínejte, neboť na většinu neduhů doopravdy zabírá. Zbavujte se stresu, jak to jen jde. Více odpočívejte, snažte se dobře a dlouho spát. Užívejte adaptogenní byliny např. Ashwagandhu nebo Ženšen.

Detoxikační metody – perfektní jsou v tomto ohledu mořské i sladkovodní řasy, zejména kelp a chlorella. A dále rostliny s dostatkem chlorofylu, např. kopřiva, petržel, pampeliška, vojtěška, červená řepa včetně listů, naklíčená pšenice, čerstvé klíčky a výhonky ječmene, řeřichy či fazolí mungo. A nezapomínejte na dostatek kvalitní pramenité či minerální vody (bez chlóru) a ovocné šťávy a sirupy.

K detoxikaci přispívá i organická síra (např. syrová cibule, česnek, zelí, kapusta, křen), organická síra se dá získat i z kvalitního přípravku MSM. A skvělý detoxikační lék na jaterní tkáň je ostropestřec mariánský.

button_kupte-zde