Co je to epifýza
Epifýze se někdy přezdívá „orgán třetího oka“, je to jedna z nejdůležitějších žláz s vnitřní sekrecí, která má na starosti produkci melatoninu. Tento hormon je naprosto zásadní pro přirozenou imunitu a zároveň pro kvalitní spánek. Bez melatoninu se zkrátka nevyspíte, budete unavení, vaše tělo bude chřadnout, rychle stárnout, a co bude následovat, jistě si domyslíte.
Epifýza může kalcifikovat
Kalcifikace neboli vápenatění, jinými slovy zanesení orgánu usazenými pláty vápníku, které brání ve správné funkci, není problém pouze epifýzy, ale i našich cév a jiných orgánů v těle. Pokud to zanedbáme (a kalficikace se mnohdy neprojevuje bolestí, takže o ní „nevíme“), tak to může končit i fatálně např. infarktem či mozkovou cévní příhodou.
Epifýza je na vápenatění velmi citlivá a je tedy záhodno se tomu bránit. Jak?
Detoxikací epifýzy (odstraněním vápenitých usazenin)
Hořčík – hořčík pomáhá udržet vápník v rozumném rozmezí v těle, bez něho se vápník usazuje všude možně tam, kde nemá.
Vitamín K a vitamín K2 – dva rozdílné vitamíny s podobným názvem. Vitamín K dodáváme např. v listové zelenině a ve stravě obvykle příliš nechybí, ale vitamín K2 mnohdy ano. Vytváří jej totiž symbiotické bakterie v tlustém střevě a ne vždy máme tlusté střevo v perfektní kondici. Proto se vyplácí doplňovat K2 suplementy, např. vitamínem K2MK7 – velmi účinným a kvalitním přípravkem.
Česnek – pokud vám nevadí syrový česnek, dejte si obden alespoň jeden stroužek, třeba na celozrnný chléb v podobě topinek z toustovače. K detoxikaci epifýzy pomáhá v česneku řada látek a mimo jiné i organická síra.
Červená řepa – je to velmi zdravá zelenina, která mimo jiné obsahuje i chemický prvek s názvem Bór, a ten hraje klíčovou roli v odstraňování toxinů, zejména toxických fluoridů z epifýzy a z jiných částí těla.
Jód – ten dodáme např. Vincentkou nebo ještě lépe mořskou řasou Kelp neboli Kombu. Řasu v BIO kvalitě seženete snadno a může být buď celistvá (sušená) anebo ve formě tablet či prášku. Jodidovaná sůl toho mnoho neřeší, neboť odtud se jódu nevstřebá potřebné množství.
Ashwagandha, Ženšen, Rozchodnice růžová – jsou adaptogenní byliny, které vytváří hormonální rovnováhu a tím podporují i správnou funkci epifýzy.
Čemu se naopak vyhnout
Alkoholu, cigaretám, rafinovaným potravinám (bílá mouka, bílý cukr). Omezte stres, který vyvolá hormonální nerovnováhu. A nepoužívejte zubní pasty s fluorem a dejte přednost spíše keramickým pánvím a nádobí, než teflonovému, neboť fluor se může z teflonu uvolňovat. A flouridy jsou zabijáky epifýzy.