Jste si jisti, že máte dostatek jódu

Některé prvky, obsažené v zemské kůře, patří k vzácnějším, a stává se, že se jejich obsah v zemědělských plodinách může snižovat nebo kolísat. Možná jste již slyšeli o deficitu magnézia (hořčíku) v současné středoevropské populaci, o němž hovoří i někteří fundovaní odborníci, např. prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc.

Česká republika je jednou ze zemí, které čelí dalšímu problému, a tím je nedostatek jódu a vitamínu D3. Zatímco D3 lze snadno doplnit pravidelným (a rozumným) sluněním, případně vitamínovými doplňky či rybím tukem, s jódem je to složitější.

V současné době se obohacuje jódem kuchyňská sůl, ovšem je tu jeden zádrhel. Najdete v ní zhruba 400 mikrogramů jódu v lžičce soli, ovšem ve skutečnosti je vstřebatelnost z tohoto zdroje jen asi 10 procent. Je to dáno tím, že jód je zde ve sloučenině chloridu sodného, a pokud byste měli dodat dostatek jódu tímto způsobem, museli byste pokrmy nezdravě přesolovat. 

Nedostatek jódu se může projevovat mnoha způsoby, např. zvýšenou únavou a pocitem nedostatku vydatného spánku, přibíráním na váze, snížením duševní výkonnosti a sklony k depresím.

Jak doplnit jód přirozeně a zdravě

Mořská řasa kelp neboli kombu – poměrně nenápadná chaluha bublinatá, která se k nám dováží v celistvé podobě, nebo ve formě tablet či prášku, a která se také propaguje jako doplněk stravy pro domácí zvířata, je ve skutečnosti mimo jiné i velmi cenným zdrojem dobře vstřebatelného jódu. Kombu je název, který dobře znají makrobiotici a zastánci čínské medicíny, a zřejmě si také uvědomují, jak cennou přírodní surovinu propagují. S řasou kelp nemůžete, jak se říká, „šlápnout vedle“.

Vincentka – víte, že na našem území vyvěrají dva minerální prameny, které jsou světovým unikátem, a jejichž složení by nám celý svět mohl „závidět“? Prvním z nich je Magnesia, vydatný zdroj ionizovaného hořčíku, a druhým je luhačovická Vincentka. Odborníci uvádí, že je to obdoba „třetihorního oceánu“, a kromě dobře vstřebatelného jódu v ní naleznete mnoho velmi vzácných stopových prvků, např. Lithium, které je skvělým pomocníkem proti stresu a depresím.

button_kupte-zde