Vsaďte na lepší potraviny

Hlad už je v našich končinách zpravidla minulostí. Jistě, i u nás se třeba dají najít lidé, kterým někdy prostředky na nákup jídla nezbývají, ale kdo se přičiní, ten má obvykle postaráno o to, aby měl vždy něco na talíři. A spousta z nás si může dovolit i jen to nejlepší, nejkvalitnější, spousta z nás není odkázaná jenom na to, aby se orientovala pouze podle ceny, jež by měla být co nejnižší.

Jenže ony na nás mají cenovky přece jenom významný vliv. I když se nemusíme vůbec uskromňovat, sázíme raději na to, co je laciné, bez ohledu na to, co se za takovou lácí může skrývat a jaký to na nás může mít vliv.

A to není to jediné, co nás při volbě potravin ovlivňuje. Mnohdy jsme manipulováni i reklamou, i názory lidí, se kterými máme užší vztah, někdy se na nás a naší volbě podepisují i zvyky, které si přinášíme z rodiny. A někdy se postarají i výrobci o to, aby i špatné potraviny skvěle chutnaly.

Takže víme, co je nám prospěšné, ale nedbáme na to. Víme o vitamínech a dalších prospěšných látkách, ale přesto se spíše krmíme neúměrným množstvím tuku, cukru, soli a všelijakých přísad, které jsou u průmyslově vyráběných potravin hojným úkazem.

A co to znamená? Při občasné konzumaci nezdravých potravin se pochopitelně nestává nic, co by nás mělo znervózňovat. Jenže když se stravujeme nezdravě dlouhodobě, má to na nás negativní vliv. Poškozuje to naše zdraví.

Ale zdraví máme jenom jedno. A tak bychom si ho měli chránit. Třeba i tím, že vsadíme výhradně nebo aspoň v maximální možné míře na zdravou stravu. Protože ta má na nás větší vliv, než si často uvědomujeme. Všechno, co konzumujeme, nás ovlivňuje. A pozitivní vlivy by měly určitě převážit. Zejména v dnešní situaci, kdy máme na výběr a můžeme využívat třeba i nabídku internetového obchodu, který nám nic jiného, než zdravou stravu, nenabízí.