Co by měla semena splňovat
Nesmí být ošetřena chemicky proti škůdcům – semena určená na sadbu do záhonu či do skleníku bývají ošetřena proti škůdcům chemickým postřikem. Někdy to na sáčku se semeny je napsané, nemusí to ale být pravidlem, zkrátka ne vždy jste si u těchto zdrojů jistí, že jsou semínka čistě naturální. Chemické látky je mohou na povrchu barvit do růžova nebo do zelena, ale také se to barvou nemusí vůbec projevit, zvláště u menších druhů. Nákup sadbových semen, která chcete využít pro klíčení, je velmi riskantní, můžete se dokonce přiotrávit, což se projeví trávicími obtížemi, malátností, únavou, křečemi a poklesem krevního tlaku. Buďte tedy opatrní a semena určená do záhonu skutečně vkládejte pouze do zeminy, protože chemikálie na povrchu semen se v zemině rozloží a rostlina je již neobsahuje, zatímco u klíčků, které jíte i se semínky, jako např. fazolky mungo, je v nezměněné podobě zkonzumujete.
Co znamená označení BIO – někteří lidé stále tápou a nerozumí přesně tomuto výrazu. Vysvětlení je však jednoduché. Kdysi dávno lidé pěstovali zemědělské plodiny pouze tak, že využívali obohacení půdy zvířecí trus (hnůj). Ten obsahoval pro rostlinnou říši optimální složení živin, tedy všechny potřebné stopové prvky a minerály ve vhodných poměrech. Tento přirozený koloběh dějů v přírodě však narušili lidé zhruba v období průmyslové revoluce, kdy se začalo pěstovat pro zisk – pro finanční profit z výnosů, ale na úkor kvality potravin. Dnes to u běžných potravin znamená, že např. v jablkách z některých zdrojů se nachází pouze třetina hořčíku, než tomu bylo v 80. letech minulého století.
Označení BIO znamená, že jsou rostliny pěstovány bez pesticidů a herbicidů, tedy látek, které hubí rostlinné a živočišné škůdce. Lidé, kterým opravdu záleží na kvalitě výpěstků, dbají o to, aby proces hnojení probíhal tak, jak tomu bývalo dříve, a aby rostlinám nechyběly žádné výživové prvky.