Microgreens aneb vypěstujte si zeleninu doma za oknem hydroponicky

Co je to microgreens

V překladu bychom to mohli nazvat malou zelenou zahradou, a v zásadě nejsme daleko od pravdy. Někteří lidé přišli na to, jak zefektivnit pěstování vlastní drobné zeleniny přímo v bytě, a to po celý rok. V zimě si venku nic nevypěstujete, pokud nemáte vyhřívaný skleník, ale doma to jde.

Tajemství hydroponie

Microgreens je systém hydroponického pěstování rostlinek přímo ze semen, spočívá v tom, že si semena rozprostřete na navlhčenou netkanou textilii a tu umístíte na plastový rošt. Rošt se pak položí na vhodnou nádobu, např. misku, naplněnou vodou tak, aby se voda roštu přímo nedotýkala. Semena se rosí rozprašovačem a po určité době začnou klíčit a odebírat vláhu pomocí kořínků z misky pod roštem. Je to velmi snadné, za několik dnů či týdnů máte čerstvé zelené výhonky, vhodné na pečivo s pomazánkou či k přímé konzumaci.     

Je to perfektní zdroj vitamínů, minerálů a chlorofylu, pro posílení imunitního systému, buněčnou regeneraci, detoxikaci a k posílení životní energie a vitality. Mladé zelené rostlinky jsou účinné i v boji proti úzkostem a depresím, můžeme je doporučit zařadit do stravy spolu s nějakou adaptogenní bylinkou, např. s Ashwagandhou. A chcete-li využít jejich potenciál naplno, jezte je vždy v syrovém stavu, abyste zachovali v rostlinách živé enzymy.

V zimě rostlinkám sviťte

Rostlinky systémem microgreens vypěstujete všude, kde je dostatek světla a vhodná teplota. Tu máte doma v zimě díky vytápění, rostlinky optimálně rostou při teplotách mezi 17 a 25 stupni Celsia. Ovšem nesmíte zapomenout na umělé osvětlení v průběhu zimních měsíců, stačí jím pokrýt rozdíl doby slunečního svitu, který je od jara do podzimu, tedy stačí rostlinkám svítit přibližně čtyři až šest hodin. Ke svícení lze využít levné světelné zdroje, např. LED zářivku, příkonem do 10W.

button_kupte-zde