Za studena lisované oleje vybírejte jen v BIO kvalitě

Proč vybírat nerafinovaný, za studena lisovaný olej

Rafinace je proces, který původní surovinu čistí. Každý jistě zná bílý rafinovaný cukr a bílou mouku. Na první pohled čistá surovina, ale téměř bez živin. Rafinací se sice odstraní různé nečistoty, u olejů především rezidua proteinů a sacharidů, slupek a plev, zbytkový chlorofyl, voda, těžké kovy a nežádoucí chemikálie, např. pesticidy, ale spolu s nimi i mnoho antioxidantů a vitamínů. Výživová hodnota pak naprosto neodpovídá původnímu složení zrna či plodu, z něhož byl tuk separován.

Proč dát přednost BIO kvalitě

V souvislosti s pojmem BIO vás jistě napadne přirozené pěstování v souladu s postupy, jež praktikovali naši předkové, a my se k nim (konečně!) opět vracíme. Jde především o přirozené hnojení a ošetřování plodin bez běžných syntetických pesticidů a herbicidů. Tyto nežádoucí látky totiž v rostlinách zůstávají a proces šetrného lisování za studena je tam samozřejmě ponechá spolu s ostatními (prospěšnými) živinami. Je to jednoduchá matematika – budete-li konzumovat za studena lisovaný olej bez označení BIO, riskujete, že všechny syntetické jedy proti škůdcům v nich zůstaly, a může jich tam být i značné množství. V tom musíme dát za pravdu procesu rafinace, kdy se oleje zahřívají na velmi vysokou teplotu a těchto kontaminantů se zbaví. Jenže, jak už bylo uvedeno, s nimi i cenné živiny.

BIO za studena lisovaný olej je tedy to nejlepší, co si můžeme vybrat – šetrný postup lisování a žádné (nebo téměř žádné) toxické chemikálie. Výhodou je, že můžete oleje různě střídat, dovolit si využít i exotické suroviny, např. kokosový olej. Skvělou volbou je řepka (zbavená kyseliny erukové) a vlašské ořechy, jejichž tuky obsahují mnoho důležitých omega-3 mastných kyselin. Šlápnout vedle nemůžete ani u Ostropestřce mariánského, jehož olej obsahuje Silymarin – léčivý prostředek pro podporu regenerace jater.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení