Kdybychom vám chtěli představit bulgur a sdělit o něm jeho nejvýznamnější vlastnosti a přednosti, mohli bychom to provést v několika záchytných bodech.
Stravitelnost – některé potraviny jsou tak těžce stravitelné, že je rozhodně nelze doporučit každému. Kupříkladu takový bramborový salát s vepřovým řízkem budete trávit celé odpoledne. Bulgur do této skupiny rozhodně nepatří. Trávení bulguru probíhá mnohem rychleji, a to zejména z toho důvodu, že jde o předvařenou celozrnnou pšenici. Nežli se bulgur dostane na váš stůl, původní surovina se nejprve rozláme na menší kousky a poté povaří tak, aby její příprava v kuchyni netrvala mnoho hodin, a následně se usuší.
Výživová hodnota – proces předvařování pšenice není tak agresivní, že by ztratila většinu ze svých živin, a navíc ji někteří strávníci pouze ponechají na několik hodin namočenou ve vodě a pak už ji dále tepelně neupravují. Pokud přece jen trváte na jejím dovaření, stačí vám k tomu deset až patnáct minut varu a asi deset minut přiklopení pod pokličkou. Bulgur sice není tak výživný, jako jihoamerická quinoa, ale stále se jedná o velmi významnou obilovinu v našem jídelníčku.
Využití – bulgur zdraví posílí v tolika pokrmech, že by bylo obtížné je všechny vyjmenovat. Na Internetu lze vyhledat desítky, možná stovky receptů na mnoho zdravých pochoutek, a tak bychom mohli jen ve stručnosti připomenout – zeleninové karbanátky a nádivky, obdoba rýžového rizota, zahušťování polévek, příloha k omáčkám, sladké dezerty, sladké kaše s ovocem, zeleninový salát „tabouleh“, zapékané plněné zelné listy nebo papriky atd.
Vláknina – na závěr bychom vám chtěli naznačit, jak důležitá je v potravinách vláknina. Bulgur jí pochopitelně také obsahuje a spolu s dalšími celozrnnými potravinami přispívá k peristaltice střev a pravidelné stolici, zabraňuje zácpě, je prospěšný pro udržování zdravé střevní mikroflóry a pro správný chod přirozeného imunitního systému, jehož značná část se odehrává v tlustém střevě.