Čím pohostit návštěvu

Když se na prahu vašeho domu objeví neočekávaná návštěva, každý z nás na to zareaguje jinak, každopádně jestliže se jedná o osoby, jejichž přítomnost vás těší, je docela pravděpodobné, že budete v daný okamžik přemýšlet nad tím, čím je pohostit. Budete se v mysli soustředit na to, co se ukrývá v chladničce a v kuchyňské lince, a také nad tím, s jakou rychlostí budete schopni vhodné občerstvení připravit.

Vsaďte na celozrnný kuskus

Kdo se alespoň zevrubně vyzná ve zdravé výživě, bude zřejmě vědět, co je kuskus, a jak jej upravit do přijatelné podoby. Těm z vás, co se s tímto termínem setkáváte poprvé, anebo jste již zaslechli tento výraz někde v průběhu hovoru, ale nemáte tušení, o co jde, a chcete se dozvědět, co je to kuskus, krátce na vysvětlenou:

Kuskus je někdy přezdíván jako „marocká těstovina“. V severní Africe jde o jednu ze základních potravin, a jedná se skutečně o těstovinu, nikoli o druh obiloviny. Sluší se, abychom na otázku: „kuskus co to je“, doplnili ještě pár informací.

Semolinová krupice – semolina neboli tvrdá pšenice je vstupní surovinou pro výrobu této svérázné těstoviny. Ta ve finále získává podobu velmi drobných kuliček.

Celozrnný či necelozrnný – celozrnná varianta je mnohem zdravější, protože se zhotovuje z celých obilných zrn, v nichž se nachází všechny suroviny v původním složení.

Snadná příprava – kuskus se pouze zalévá vroucí vodou a nechá pod pokličkou nabobtnat. Za čtvrt hodiny jej můžete podávat se sýrem, luštěninami, zeleninovým salátem, anebo na sladko se sušeným či čerstvým ovocem, kokosem a oříšky.

Vyzkoušejte bulgur

Kuskus je ideální potravina pro případ, kdy nechcete nebo nemůžete ztrácet čas dlouhým pobytem u sporáku, a potřebujete co nejrychleji mít na stole hotový teplý pokrm. V těchto situacích se může hodit i bulgur. V hovorech mezi lidmi se můžete setkat i s otázkou: „co je kuskus a bulgur“, protože oba výrazy mají jedno společné – rychlou přípravu. Sluší se ovšem doplnit, že bulgur je předvařená, na drobno rozdrcená pšenice, takže nejde přímo o těstovinu. Kuskus bulgur připomíná svým vzhledem, ale co je pro vás podstatné, že bulgur stačí jen krátce povařit cca 15 minut a nechat dojít pod pokličkou, takže příprava chutné a velmi zdravé přílohy je opravdu rychlá.